• Сьогодні: П’ятниця, 29 Березня, 2024

Громрада при управлінні освіти: миючі засоби, оренда у школах, інклюзія, психологічний супровід батьків та дітей

Березень06/ 2017
avatar
Вікторія Ткачук

Журналістка "Маєш право знати"

Минулого вівторка, 28 лютого, відбулося засідання Громадської ради при управлінні освіти і науки Броварської міської ради. Було розглянуто 6 питань, серед яких: завжди актуальна проблема миючих та санітарних засобів, конкурс серед школярів на ескіз меморіального комплексу загиблим воїнам АТО, питання субвенцій на інклюзивну освіту, оренди шкільних приміщень та психологічний супровід підлітків.

Першим пунктом засідання був аналіз відповідей на запит щодо закупівлі товарів та послуг від управління освіти за минулий та поточний рік. Кожен присутній член Громадської ради продивився список по своєму закладу. Більшість відзначила відсутність необхідного у списках, зокрема миючих засобів, серветок, туалетного паперу. Крім того, виникли проблеми з тим, що батьки перестали здавати гроші на ці потреби, через те, що кошти обіцяли виділяти з міського бюджету. Казали, що мер навіть заборонив завідуючим збирати допомогу від батьків. Однак, за минулий рік, наприклад, у ДНЗ “Золотий ключик”, за бюджетні кошти закупили засобів лише на 9 тис грн, а батьківський комітет докуповував додатково ще на 35 тис. Батьки скаржаться на якість закупленого миючого порошка, тому вимушені оплачувати більш якісний самостійно.

Зрештою члени ГР вирішили скласти детальні списки потреб по закладах: чого не вистачає із замовленого державою, а що навіть ще не отримано за минулий рік, як наприклад, зазначені у відповіді ноутбуки. Цей список у вигляді звернення вони планували надати міським чиновникам на розширеній оперативній нараді.

Другим питанням розглядали оренду приміщень у навчальних закладах – до цієї проблеми активісти звертаються вже не вперше. У більшості шкіл міста актові зали чи класи надають в оренду для курсів водіїв, англійської мови тощо. Проте кошти від оренди поступають у міський бюджет, а не до школи. При цьому, зазначає голова ГР Ігор Романенко, ремонт класів йде за батьківський кошт. До нього надходили скарги про подряпані стіни, зіпсовану та брудну підлогу, часто курси проходять увечорі і після них вже ніхто не прибирає. Громадська рада вирішила звернутися до міського голови з проханням, щоби кошти від оренди йшли саме до шкільних закладів і витрачалися безпосередньо на їхні потреби.

Нещодавний сплеск цікавості до т.зв. “груп смерті”, страх перед інтернет-загрозами, намагання контролювати дітей у соціальних мережах – всі ці питання постали особливо гостро. Тому в школах спеціалісти з психологічної служби проводять профілактичні бесіди з батьками на зборах. В той же час, деякі вчителі, що самостійно проводили виховні бесіди з учнями, занадто детально розповіли про певні небезпечні групи, що спричинило серед дітей зворотній ефект. Тож члени Громради дійшли висновку, що цю інформацію потрібно доносити в першу чергу до батьків, а дітей лише обережно попереджати. Говорили про те, що не всі батьки знають про шкідливий вплив соцмереж і не можуть ефективно відреагувати на можливі загрози.

Також у членів Громради виникли зауваження щодо шкільних психологів, які не справляються з навантаженнями через переповненність шкіл. Слід відзначити, що ці спеціалісти можуть працювати з дітьми тільки з письмового дозволу батьків.

Місяць тому в Броварах був оголошений конкурс на ескіз до меморіального комплексу загиблим у війні броварчанам. До членів Громради звернувся голова ГО “Авангард АТО Броварії” Ігор Муратов із проханням дізнатися бачення дітей щодо меморіалу. Однак, за умовами конкурсу кінцева дата надання пропозицій – 3 березня. Тому ГР вирішила звернутися до мера з проханням подовжити цей строк і в рамках програми патріотичного виховання посприяти проведенню конкурсу серед школярів.

Ігор Муратов

На засіданні була присутня представниця Ресурсного центру інклюзивної освіти та корекційно-розвиткової роботи Оксана Самойленко, якій заступник голови ГР Надія Лещик передала спеціалізовану літературу. Член громради Вікторія Шевчук доповіла, що Кабінетом Міністрів України була затверджена постанова №88 Про затвердження порядку та умов надання субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання підтримки особам з особливими освітніми потребами, мета якої полягає в поступовому залученні таких дітей у звичайні школи за рахунок створення спеціальних та інклюзивних класів. Крім того, новий порядок конкретизує: на що саме заклади освіти повинні витрачати субвенції з державного бюджету, тому що раніше вони не завжди використовувались за призначенням.

Як наслідок, згідно нової постанови, навчально-реабілітаційні центри, такі як “Мозаїка” та “Сіалія” у Броварах, не матимуть можливості отримувати освітні субвенції державного бюджету. Тепер такі заклади будуть цілком підтримуватися з міського бюджету. В той же час, як повідомляє Міністерство освіти та науки, з наступного навчального року спеціальні школи (школи-інтернати) не мають права приймати дітей з затримкою психічного розвитку в перші класи. Ці діти повинні бути зараховані до загальноосвітніх навчальних закладів в інклюзивні та спецкласи. У зв’язку з цим, присутні дійшли висновку, що у місті буде більше відкриватись інклюзивних класів у звичайних школах та є доцільним формувати спецкласи.

Відкриття центру “Мозаїка” 1 вересня 2015 року

Також заступник голови ГР Надія Лещик розповіла про проект НОП (Нова освітня платформа) від Міністерства освіти, в якому беруть участь 47 шкіл Київській області. Основних умов для участі у конкурсі дві: підтвердження від Мінрегіонбуд, що будівля школи відповідає потребам спецпрограми, та бажання і ініціатива викладачів школи пройти перепідготовку та повністю змінити стиль викладання. 

Наступне засідання ГР при управлінні освіти заплановане на 28 березня.