• Сьогодні: Понеділок, 29 Листопада, 2021

Пора кліщів: на кліщовий бореліоз у Броварах заразилися 8 дорослих та одна дитина

Травень24/ 2016
avatar
Ірина Ющенко

Журналіст видання "Маєш право знати", мешканка Броварів

Кліщі вже прокинулися, активізувалися і атакують броварчан. При чому, не тільки в парку чи лісі, а навіть на асфальті. Фахівці стверджують, що з кожним роком кількість мешканців нашого міста, яких покусали кліщі, зростає. Небезпечні ці укуси тим, що можуть передавати інфекції. Найнебезпечніші з них – енцефаліт та бореліоз (або хвороба Лайма). Саме останню хворобу діагностовано у 8 дорослих броварчан та однієї  дитини.

У  62-річної броварчанки Тетяни Миколаївни –  хронічний бореліоз. Такий діагноз у Броварській ЦРЛ жінці поставили понад тиждень тому. Про інфекційне захворювання, яке по-іншому називають «хвороба Лайма», жінка ніколи і не чула, а, виявляється, хворіє на нього вже 9 років. І причиною цього недуга став кліщ. «Щоб мене колись кусали кліщі – не пам’ятаю, – каже Тетяна Миколаївна. – Хіба що витягала їх у свого брата: викручувала із тіла та чавила пальцями. Та  це було давно, років 9 тому».

кліщі
Тетяна Миколаївна

Саме тоді на руці в жінки вперше і з’явилися два об’ємних  круглих почервоніння. «Вони нічим про себе не давали знати, і десь через місяць зникли, – розповідає Тетяна Миколаївна. – Але з’явився кашель, стенокардія, почав скакати тиск, піднявся рівень цукру в крові, а потім почали боліти суглоби та м’язи. Раніше цього в мене не було». Жінку оглядали різні фахівці: як броварські, так і столичні, але поставити діагноз так і не могли. Згодом зупинилися на «склеродермії». Жінка пройшла курс антибіотиків і про недуг забула. Та тільки на півроку. З такою періодичністю і проліковується вже 9 років від цілого «букету» хвороб. А на червоні «літаючі тарілки», які  час від часу з’являються на тілі, зважати перестала.

кліщі

Коли в черговий раз Тетяна Миколаївна лягала в неврологію, незрозумілі червоні кола на тілі жінки оглянув новий лікар-дерматолог і порадив здати аналіз на бореліоз. У броварській лікарні такого обстеження не проводять, тож хвора здала кров у приватній лабораторії, виклавши за комплексне дослідження 600 грн. Тоді й почула від лікарів справжню причину своїх багаторічних поневірянь по лікарнях – хронічний бореліоз.

кліщі
Альона Сковира

Як розповіла в. о. завідуючої  інфекційним відділенням Броварської ЦРЛ Альона Сковира, перші ознаки бореліозу (кільцеподібна еритема – об’ємні алергічні почервоніння на місці укусу) проявляються тільки через пару тижнів, тому недуг хворі зовсім не пов’язують із кліщами. А механізм руйнування організму бореліями вже запущено: вражаються суглоби, шкіра, серце, нервова система, у людини з’являються симптоми, схожі на грип: слабкість, лихоманка, головний біль, болі в м’язах та горлі. Досить часто хвороба маскується під інші захворювання. «Коли почали обстежувати людей, які лежать у травматології із поліартритом, то у 70% знайшли антитіла до борелію. Це говорить про те, що людина колись все-таки мала контакт із  кліщами, –  каже  інфекціоніст. – Якщо вірусом кліщового енцефаліту можна заразитися тільки за допомогою слини кліщів, то бореліозом – як через його укус, так і при роздавлюванні пальцями, коли витягали кліщів». Саме так заразилася і Тетяна Миколаївна. Зауважимо, що кліщовий бореліоз не передається від людини до людини. Однак хвороба підступна, тож щоб уникнути ускладнень, лікарі не радять займатися самолікуванням.

кліщі

Кількість покусаних кліщами у Броварах збільшується з кожним днем. Тільки за півтора місці Броварською СЕС зареєстровано 12 таких випадків: кліщі покусали 9 дітей та 3 дорослих. І якщо кліщового енцефаліту, на щастя, в Броварах немає, то хворобу Лайма підтверджено в 1 дитини та 8 дорослих. Врятувати від цієї хвороби може щеплення, однак вакцина від бореліозу в Україні відсутня. Є вона тільки в Європі. Фахівці кажуть, що вакцинація допоможе і від кліщового енцефаліту, та Київщина – не ендемічний район, тож великої необхідності в цьому немає.

Як розповіла в.о. завідуючої інфекційним відділенням, найбільше кліщі «люблять» дітей, адже у них м’яка шкіра і присмоктатися легше. Якщо ж вибирати між чоловіками чи жінками, то перевагу надають останнім. Кусають там, де шкіра найтонша: під коліном, пахвами, на животі, шиї, голові.

кліщі

Задля профілактики укусів, лікар радить вдягати світлий одяг (так легше помітити комаху), сорочку з довгими рукавами заправляти в штани, штани – у шкарпетки, взувати кросівки, на голову – хустинку. Також можна використовувати спеціальні спреї проти комах. Для комплексного ж вирішення проблеми повинна проводитися санітарна обробка парків та зелених насаджень.

Частина людей, які постраждали від укусу кліща, намагаються витягти його самотужки. Для цього «огороджують» уражене місце обручкою та намазують олією: кліщ дихає черевцем, тож олія перекриває йому повітря. Через півгодини він вилазить сам. “Але рекомендується видалити кліща якнайшвидше і не тривожити його в процесі, – каже ветеринарний лікар Андрій Гребініченко. – Витягти кровопивцю можна за допомогою спеціального викручувача – при його використанні кліщ вилучається цілком, не залишаючи в тілі людини отруйної слини чи голови, а сам він залишається живим і неушкодженим. Гачки різних розмірів допоможуть витягти як велику, так і маленьку комаху”.

prisposoblenie-dlja-udalenija-kleshha-tick-twister

Якщо ж ви не маєте досвіду викручування кліщів і побоюєтеся ризикувати, то фахівці рекомендують звертатися до лікарів, адже при необережному чи неправильному вилученні (наприклад, пінцетом) ви можете відірвати його тіло, а голова залишиться у шкірі. Або ж можете роздавити кліща. До всього, не виключено і травмування себе, від чого рана може інфікуватися. Найефективніше, рекомендує Альона Сковира, звернутися в приймальне відділення БЦРЛ, де кваліфікований спеціаліст витягне кліща професійно. А потім при бажанні кліща можна відправити на обстеження. Та у Броварах таких досліджень не проводять – комаху потрібно везти в Київський обласний лабораторний центр. Через  пару тижнів ви зможете дізнатися: був кліщ заражений, чи ні. Для власного заспокоєння, поки кліща досліджують, можна перевіритися і самому: здати кров на бореліоз та енцефаліт, проте зробити це можна не раніше 10 днів після укусу.

Фото – автора та з Інтернету