• Сьогодні: Середа, 5 Жовтня, 2022

Проти владного кандидата має боротись 1, а не 15 опозиціонерів

Серпень04/ 2012
avatar
Юрій Кравець

Керівник Правозахисної Групи "Варта". Головний девіз - "Поважай себе-захищай свої права!"

Команда сайту «МПЗ» може не поділяти погляди авторів та не несе відповідальності за інформацію, опубліковану у розділі «Блоги». Відповідальність за зміст, достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори текстів, розміщених у розділі «Блоги»

Звернення до всіх кандидатів, що вважають своїм обов’язком не допустити владного ставленика у Верховну Раду

 

З року в рік, під вибори ми маємо одну й ту саму проблему. Від влади йде один узгоджений кандидат, а від опозиції – рота гетьманів. Всі самі сильні, основні та непереможні. У кожного своя соціологія та своя правда. Домовлятись, відповідно, ніхто ні з ким не бажає. Але минають вибори і опозиціонери починають бідкатися, чому ж це вони не об’єдналися до виборів. Бо якби я, та він і вона, то ми ж…. Та тоді вже пізно. Всі дають обіцянки більш ніколи не наступити на ці граблі і з великим задоволенням знову це роблять на наступних виборах.

Причини такого мазохізму у кожного різні. Хтось вірить у свою непереможність, когось фінансують ті, у кого інші завдання і перемога того, кого вони фінансують не входить у їхні плани, когось попросили сходити на вибори, щоб посприяти виграти комусь, а ще хтось хоче випробувати свої сили. Як бачимо причин глиба, а наслідки одні – виграє кандидат від влади.

Багато розмов про об’єднання зусиль, але ніяких конкретних кроків.

Я вирішив спробувати зламати цю ганебну традицію. Сьогодні я звертаюсь до всіх кандидатів, які планують йти по мажоритарному виборчому округу №97, а в першу чергу до тих, хто так само як і я, впливає на громадську думку.

Кищука Олега – кандидата від об’єднаної опозиції, Різаненка Павла – кандидата  від «УДАРу», Ратнікова Дмитра – швидше за все самовисуванця, Іваненка Олега – самовисуванця та Семеняки Миколи – самовисуванця, який користується повагою у Баришівці та Березані.

Відразу прошу не ображатись решту кандидатів, які не увійшли у перелік тих осіб, що пливають на політичну ситуацію у нашому окрузі. У кожного з вас є шанс довести, що саме ви можете перемогти кандидата від влади.

Що саме я пропоную?

Як я вже казав, у кожного своя соціологія і прості переговори не мають сенсу. Ніхто не визнає свою вторинність. Тому пропоную провести народний вибір, можете його називати модним словом «праймеріз».

Механізм полягає у наступному. Кандидати, які погоджуються прийняти у цьому заході участь, формують 20-30 груп. Кожна група складатиметься з представників кандидатів, для взаємоконтролю та прозорості процесу.

Далі виготовляються виборчі скрині, з якими групи будуть забезпечувати пряме голосування. Місця та час перебування груп будуть оприлюднені у всіх можливих ЗМІ, які є у опозиційних кандидатів. Кожен виборець могтиме проголосувати за свого обранця при наявності паспорту, щоб засвідчитись, що людина проживає на цій території та має 18 років. У пропорціях, які відповідають кількості виборців на окрузі здійснюватиметься опитування.

Наприклад: планується опитати мінімум 20 000 виборців, з них 42 % у Броварах, 30 % у Броварському районі в кожному селі та 28 % у Баришівському районі та Березані. Опитування пропоную провести з 17 вересня по 08 жовтня. Кожен бюлетень має завізувати кандидат, що приймає участь у народному виборі. Це унеможливить підробку бюлетенів та дасть можливість об’єктивно провести голосування. Далі, всі ці бюлетені, публічно, у присутності журналістів, представників громадських об’єднань та ініціатив, партій і т.д. – підраховуються.

За результатами підрахунку визначається найсильніший, який має представити виборців у боротьбі проти владного кандидата. Це є однозначна перемога!

У разі, якщо виявиться ситуація, що є 2 кандидата з майже рівними результатами, решта кандидатів пропонують громадам обрати одного з двох, а не з 10 чи 15 опозиційних кандидатів, що значно підвищить шанси на перемогу!

Я у свою чергу, маючи на моє переконання достатньо сильні позиції, щоб перемогти, готовий у разі поразки у такому голосуванні підтримати достойного кандидата  задля  загальної перемоги. І звісно, у разі своєї перемоги розраховую на підтримку своїх колег.

Це є наш шанс на перемогу. Позиція кожного кандидата щодо цього питання стане його обличчям у цій виборчій боротьбі.

Ми мусимо припинити ганебну практику розтягування голосів. На нас надіються наші прихильники!

 • avatar
  Сергій Іллюхін
  10 років тому

  Технологія “праймеріз” працює, якщо кандидати мають спільну мету.
  Перелічені кандидати спільної мети явно не мають: про яку опозицію Іваненка у міськраді можна говорити, якщо він більше року голосував за всі пропозиції регіоналів?…

 • avatar
  Юрій Кравець
  10 років тому

  Питання полягатиме у тому хто погодиться здійснити як мінімум одну річ – недопустити Федоренка до влади. Ті хто немає спільної мети – не погодяться на цей крок. Компроміс допоможе перемогти. Стануть зрозумілі мотиви кандидатів. Принаймні не бачу обєктивних причин для нормальних справжніх опозиціонерів відмовлятись від такого механізму. Хіба що кандидат підіграє Федоренку та ПР.

  • avatar
   Сергій Іллюхін
   10 років тому

   А чому мета не допустити саме Федоренка до влади? 
   Чому не Іваненка або не Ратнікова? Одного поля ягоди – поміняємо шило на мило?

   • avatar
    Юрій Кравець
    10 років тому

    Я думаю, що у першу чергу головною і реальною проблемою є кандидат від влади. Гроші та адмінресурс є досить небезпечним явищем. Я з цим неодноразово стикався. За горло зараз тримають людей у селах не видаючи акти на землю поки не присягнуть і так у всьому. Тому пропоную дочекатися реакцію кандидатів і з цього робити висновки. Претензії до Ратнікова та Іваненка не є причиною не зробити таке голосування. Мені цікаво хто погодиться. Дуже багато порожніх розмов про силу того чи іншого кандидата. А тут все буде на долоні.

    • avatar
     Сергій Іллюхін
     10 років тому

     Тобто Ви готові зняти свою кандидатуру з виборів, для того, щоб допомогти Ратнікову або Іваненку перемогти Федоренка???

     • avatar
      Юрій Кравець
      10 років тому

      Якщо опитування покаже беззаперечну перевагу одного з них, тоді шансів у мене чи інших кандидатів  все одно не буде. І вибираючи між Федоренком чи Ратніковим відповідь щодо того хто скоїв більше лиха чи приніс користі є очевидною. Але для цього потрібно ще мати таку підтримку. Я в цьому дуже сильно сумніваюсь. Першими мають погодитися ті хто справді хоче щось змінити і готовий ризикнути заради справи. Можливо участь у голосуванні прийме взагалі 2 кандидата, але якщо це призведе до спільної позиції та перемоги одного з них – це того варте. Все решта дрібниці.

     • avatar
      Сергій Іллюхін
      10 років тому

      Я не вважаю, що Кищук або Ратніков чимось кращі за Федоренка, тому сприяти перемозі когось із них – це хибний шлях, на мою думку. Думаю, з цієї ж причини ні опозиціонери, ні “опозиціонери” на пропозицію Вашу не погодяться

     • avatar
      Юрій Кравець
      10 років тому

      Звичайно, якщо зараз трапиться диво і кандидати почнуть обєднуватись, тоді відпаде потреба у такому голосуванні. 

   • avatar
    Virtuoz
    10 років тому

    Сергей ты лучше прямо ответь что твоя задача в данном сайте лоббировать интересы только одного кандидата!   Шило на мило – это поддержать Ризаненка который на прошлых выборах был от партии Тигипка на этих выборах от партии Кличка а на следующих увидим!)) 

    • avatar
     Maksim Dyachenko
     10 років тому

     наша избирательная система так построена, что нужно было быть от какой-то партии на прошлых выборах.

   • avatar
    Nataly
    10 років тому

    Ви справді рівняєте всерйоз шанси Іваненка чи Ратнікова з шансами і можливостями Федоренка???

    • avatar
     Сергій Іллюхін
     10 років тому

     Можливості у Федоренка дійсно дуже великі і впізнаваність у регіоні значна.
     Але шанси – не дуже, я б дійсно порівняв його з шансами Ратнікова

     • avatar
      Nataly
      10 років тому

      Хотілось би розділяти Ваш оптимізм. Але якщо дійсно буде 15 опозиційних кандидатів, то якраз у нього і з шансами все буде в порядку. Так що пропозиція щодо праймеріз – раціональна. 

 • avatar
  Юрій Кравець
  10 років тому

  Крайнім терміном для відповіді щодо участі як на мене є дата 24 серпня – День Незалежності України. Це буде символічно та встигнемо тоді підготуватись.

 • avatar
  Юрій Кравець
  10 років тому

  До речі читаючи коментарі Андрія Качора, де він сказав що Федоренко, Кищук та Різаненко головні у цьому виборчому процесі, то я не бачу ніяких ризиків для цих кандидатів))) 

  • avatar
   Сергій Іллюхін
   10 років тому

   Я вважаю, що мета має бути “привести до влади порядну людину”, а не “не допустити приходу до влади провладного кандидата”. 
   І тут я бачу дуже великі ризики у запропонованій Вами коаліції

   • avatar
    Юрій Кравець
    10 років тому

    Я не пропоную коаліцій, я пропоную зменшити кількість розтягувачів голосів. Назвіть порядних кандидатів і тоді нехай вони погоджуються на цей механізм і почнемо. Насправді будь-яке обєднання підвищить кардинально шанси на перемогу. Наприклад ящо у праймерізі візьмуть участь Різаненко, Коханівський, Кравець, Семеняка це також бути перемога і цього буде достаньо. Давайте шукати варіанти вирішення проблеми. Не думаю, що буде коректно по відношенню до громад відразу відсікти на стадії пропозиції Ратнікова. Потрібно дати йому можливість визначитись і проявити свої справжні наміри. Я знаю підводні камені щодо нього, але це не скасовує той факт, що близько 10 тис. виборців по округу вважають його опозиційним кандидатом.  Тому ще раз наголошую, ніякі причини, що  будуть називатись кандидатами, для того щоб не приймати участь не є вагомими. Це все одно буде ніщо іншим як уникнення від обєднання. А тоді нехай громади самі вирішують правильний крок це з боку кандидата чи ні. Дискусія Сергій, яку ви навязуєте не сприяє конструктиву і не змінить моєї позиції. Маски потрібно зірвати, людям потрібно дати справжню соціологію, кандидати мають зробити важкий, але важливий крок і припинити ганяти повітря виміряючись хто сильніший із потенційно програвших. Бо без обєднання є величезні ризики програшу!!!

 • avatar
  Юрій Кравець
  10 років тому

  Ну і звичайно, якщо всі опозиціонери та “опозиціонери” не погодяться на мою пропозицію, то це лишній раз підтвердить незрілість кандидатів та відсутність ідеї заради якої вони були б готові поступатись та обєднуватись. Залишаться лиш одні меркантильні інтереси. Тоді буде прикро що Броварщина не виховала справжніх патріотів.

  • avatar
   Сергій Іллюхін
   10 років тому

    Юрію, уявімо наступну реальну ситуацію, яка трапилась кілька місяців тому. На засідання опозиційного КОДу Броварщини приходить такий собі пан Ратніков і каже: “Хлопці, я ж опозиціонер, я навіть заяву підпишу, якщо потрібно! А давайте проведемо праймеріз, оберемо серед нас найпопулярнішого опозиціонера – і висунемо його від КОДу!”
   Йому кажуть: так ти ж з регіоналами працюєш! А він: нє, нє, то помилка, я опозиціонер!

   Ваші дії, якщо до Вас звернеться той самий Ратніков з тією ж пропозицією? Будете влаштовувати з ним праймеріз і знімете кандидатуру на його користь, якщо програєте? Чи все ж якось будете переконуватись, що він дійсно опозиціонер?

   • avatar
    Юрій Кравець
    10 років тому

    Сергію, давайте кандидати дадуть свою відповідь, а то вже у мене складається враження, що ви шукаєте привід якби обгрунтувати непотрібність цієї пропозиції. Давайте дамо час кандидатам на прийняття рішення.

   • avatar
    Юрій Кравець
    10 років тому

    І ще одне, чому ви взагалі думаєте, що він в стані виграти це голосування??? Я наприклад не бачу таких перспектив аналізуючи соціологію по округу!

    • avatar
     Сергій Іллюхін
     10 років тому

      Ви маєте бути готовим до будь-якого розвитку подій. Тому хотілося б знати Вашу реакцію у разі, якщо у нього рейтинг все ж більше

     • avatar
      Сергій Іллюхін
      10 років тому

      Здається, моє запитання так і залишилось без відповіді…

     • avatar
      Юрій Кравець
      10 років тому

      Читайте вище, я вже відповів)  
      Дублюю.
      “І ще одне, чому ви взагалі думаєте, що він в стані виграти це голосування??? Я наприклад не бачу таких перспектив аналізуючи соціологію по округу!”

     • avatar
      Сергій Іллюхін
      10 років тому

      Тобто Ви вивчили соціологію і вирішили, що у Вас найбільші шанси. І тепер, виходячи з позиції сили, Ви пропонуєте іншим опозиціонерам зняти свої кандидатури на Вашу користь?
      Я все вірно зрозумів? (адже варіант програшу праймеріз Ви не розглядаєте)

     • avatar
      Юрій Кравець
      10 років тому

      Ні, Сергій не так. Досвід попередніх виборчих компаній довів те, що будь-які власні соціології є хибними, оскільки вони є заангажованими. Тому єдиний варіант визначити реальні позиції – це “Народний вибір” чи “Праймеріз”. Я ризикую, так само як всі) Тут потрібно бути готовим не тільки виграти, а й програти.

 • avatar
  Andriy Kachor
  10 років тому

  Хто такий Микола Семеняка? Ви двічі загадали це прізвище, при чому що дана персона практично відсутня в інформаційному просторі. В той же час Ви називаєте його прізвище в переліку “найсильніших” кандидатів. З чим це пов’язано? 

 • avatar
  Alina Dyachenko
  10 років тому

  Цікава пропозиція і досить слушна. Проте у мене, як у громадського активіста та потенційного виборця, є кілька зауважень до запропонованої схеми.

  Мені дійсно імпонує варіант – обирати не між кількома опозиціонерами, а бачити у бюлетні лише одного – з найбільшими шансами на перемогу. Але запропонована Вами процедура “праймеріз” має кілька слабких місць. 1) Де гарантія, що одна і та сама людина не проголосує у кількох точках? 2) Де гарантія, що за такий короткий термін вдасться опитати 20 000 людей? 3) Де гарантія, що це буде репрезентативне опитування, враховуючи досить специфічний підхід до вибірки? 4) Та й сама процедура “опитування” потребуватиме значних часових та людських витрат.

  Як на мене, то кандидатам дійсно варто обрати між собою одного – найвідомішого. А з’ясувати, хто користується серед потенційних виборців найбільшою довірою та за кого люди плануюють голосувати, можна лише шляхом проведення кількох незалежних соціологічних опитувань. Грубо кажучи, нехай усі опозиційні кандидати, які зголосяться на домовленість між собою, замовлять у соціологічних компаній дослідження громадської думки, а потім можна просто взяти і порівняти результати, вирахувати середній рейтинг кожного і залишити кандидатом того, хто буде першим у рейтингу. По-перше, це буде професійне опитування виборців, а не аматорське. По-друге, є гарантована кількість опитаних (це визначається договором із соціологічною компанією). По-третє, менш витратно і по часу, і по залучених людях.

  Звісно, цікаво, що скажуть та як відгукнуться на Вашу пропозицію перелічені Вами кандидати, але враховуючи недосконалість, на мою думку, запропонованої Вами схеми, не виключаю, що хтось із кандидатів, підтримуючи Вашу слушну ідею про єдиного кандидата від опозиції, може запропонувати Вам іншу схему його відбору. І тоді подивимось, наскільки Ви готові дискутувати про власне механізм “праймеріз”: готові пристати на інший алгоритм чи наполягатимете на своєму.

  Дана позиція є виключно моєю особистою, тому прошу її саме так і сприймати.

  • avatar
   Virtuoz
   10 років тому

   “Як на мене, то кандидатам дійсно варто обрати між собою одного – найвідомішого” – тобто потрібно розклеїти всі електричні опори і розповсюдити массу газет, заповнити інтернет простір щоб стати найвідомішим і все? Це робить тебе опозиційним кандидатом?  “НАЙВІДОМИШІЙ” – це ще далеко не найкращий!!! (це просто купа грошей на поліграфію, журналістів, та газету)

   • avatar
    Alina Dyachenko
    10 років тому

    А як визначити найкращого, на твою думку?

    • avatar
     Virtuoz
     10 років тому

     Важливо думка людей, а не моя! От і дайте змогу людям визначити хто для них найкращий! Кого вони більше поважають не тільки за піар-рекламу а за вчинки для міста Бровари! Чому МПЗ так активно проти відкритості? Якщо громада поважає наприклад Дмитра Ратнікова або Олега Іваненка а МПЗ і команда Різаненка боїться їх то це не привід не надати ім можливості в участі опитування! (наскільки мені відомо то ні Олег Іваненко ні Дмитро Ратніков не причасні до розкрадання Броварської власності, бюджетних коштів та іншого що зашкодило б громаді Броварського району що і доводить іх відстроненість від сьгоднішньої влади) А навпаки вони своїми вчинками більше допомагають громаді і не піарять це на кожному совпі!

     • avatar
      Alina Dyachenko
      10 років тому

      Хто не піарить? )))) Ратніков? Чи Іваненко, листівки з біографією якого ще за кілька місяців до реєстрації було по місту розповсюджено? Крім того, якщо участь у голосуванні за дерибан землі, це не причасність – то може ти й правий ))
      Я не проти відкритості, я проти профанації. Запропонована Юрієм схема, як на мене, має недоліки, які я вище перерахувала.
      Боюсь, що якщо вимірювати благочинність та меценатську діяльність Ратнікова, Різаненка та Іваненка у грошовому еквіваленті, то лідером буде саме той, до кого ти чомусь ставишся з найбільшою неприязню. Просто він досить скромна людина, щоб розповідати про своє меценатство. Про більшість того, на що він зробив благодійний внесок, знають хіба члени його родини та найближчі друзі. Та найбільший його внесок у розвиток міста – це порушені кримінальні справи по розкраданню майна громади. Можна скільки завгодно витрачати власних коштів на благочинність та, якщо закривати очі на злочини, то навіщо тоді міський бюджет, до якого ми всі сплачуємо податки на розвиток міста. а хтось за рахунок цього збагачується?

     • avatar
      Andriy Kachor
      10 років тому

      Насправді Олег Іваненко причетний до переважної більшості схем розкрадання міських земель та бюджетних коштів. Як мінімум – своїми голосуваннями за відповідні рішення міськради як депутат. Іваненко у міськраді став типовою “тушкою” для ПР (крім останнього періоду, коли розпочав передвиборчу агітацію й потрібно “акуратніше” голосувати, бо виборці не зрозуміють), то що можна очікувати від нього в кріслі парламентаря, де буде значно більше спокус? Хоча не лише голосуваннями в стінах Гагаріна, 15 обмежується участь Іваненка в схемах “дерибану” Броварів. Але про це якось пізніше та, бажано, від більш компетентних в цьому плані, людей. . 

      Що ж стосується Дмитра Ратнікова, то його “питання” тут вже неодноразово піднімалось і навіть закривалось. Як може хоча б імітувати опозиційність депутат, що був у фракції ПР в обласній раді і про що  є відповідні документальні підтвердження? В той же час ця людина самовільно “долучається” до броварського КОДу, який, зрештою, взагалі не брав до уваги його кандидатуру і в результаті від ОО був висунутий Кіщук (можна звичайно згадати бутафорський “КОД-97”, але проект помер, так толком і не народившись).  Крім того, Дмитро Геннадійович дозволяє собі розповсюдження наклепницької інформації про журналістів, які не в усьому з ним погоджуються, і відповісти за подібні свої слова досі відмовляється. Такий учасник подібного роду “праймеріз” нам потрібен, чи, не приведи Боже, нардеп?

      Питання щодо голосування по системі праймеріз треба піднімати тоді, коли суспільство володітиме достатньою кількістю об’єктивної інформації про усіх кандидатів. Наразі ж Бровари в цьому плані – майже в інформаційному вакуумі, крім кількох “веб-вікон” для незаангажованої інформації. Праймеріз – це вибір кращого з кращих, а не в ситуації, коли, умовно кажучи, серед 10-ти учасників 8 не відповідають елементарним критеріям демократичності, відкритості, фаховості, законослухняності та не пройдуть найпростіші люстраційні тести. 

  • avatar
   Юрій Кравець
   10 років тому

   Одна й та сама людина не зможе проголосувати двічі оскільки всі результати буде внесено у електронну базу. Двійники випливуть відразу. Затрати людькі і фінансові поріняно із витратами на компанію є не суттєвими. Будь-яке професійне опитування ризикує бути заклеймоан, як таке що є купленим чи заангажованим. 20 000 опитуваних елементарно. Це довів такий експеримент у Черкасах та на Тернопільщині. І ще одне відомість і популярність дуже різні речі. Федоренко дуже відомий, а от чи популярний? Ілюзія щодо того, що кандидати щось замовлять і хтось із других кандидатів це сприйме – це велика розкіш. Кандидати або ідуть на це і ми обираємо переможця ( або переможців) або потрібно шукати мотиви цих кандидатів. 20 000 опитуваних буде мати дуже професійний і точний результат. 

 • avatar
  Lisova
  10 років тому

  Так би й написали відразу – обрайте мене, я найправльніший. Навіщо морочити виборцям голову?

 • avatar
  Сергій Іллюхін
  10 років тому

  Юрію, вкотре конкретно запитаю: Ви самі згодні брати участь у тому, що запропонували?
  Тому що на моє питання про те, чи Ви згодні зняти свою кандидатуру на користь переможця праймеріз, Ви чіткої відповіді не дали

  • avatar
   Юрій Кравець
   10 років тому

   Куди ж чіткіше??? Я згоден зняти свою кандидатуру на користь переможця. І так само чекатиму відповідної реакції у разі моєї перемоги. Сподіваюсь так чітко)  

 • avatar
  Юрій Кравець
  10 років тому

  Читаючи коментарі щодо деяких кандидатів, я розумію що всі недостойні. Але від цього проблема не вирішується. Якщо підуть всі, то це буде несуттєво, бо матимемо чергового рафінованого представника влади у парламенті. Тоді питання зустрічне, назвіть перелік достойних кандидатів для участі у цьому праймеріз. Можливо ці люди, як порядні, приймуть для себе і громади єдине правильне рішення і підуть на попереднє голосування. Чекаю відповіді)

 • avatar
  Oleksiy Dyachenko
  10 років тому

  Які умови Праймеріз? В один чи два тури? Умови допуску учасників, як з технічними претендентами? Перший з пяти-восьми не влаштовує, бо буде як з виборами мерів. Тільки два тури…. Що буде з Кищуком, який сумнівно що погодиться на відбір, спрячеться за призначеня ОО?

  • avatar
   Юрій Кравець
   10 років тому

   Праймеріз проводити є доречно між тими хто погодиться. Силою немає сенсу це робити. Це питання до їх позиції та функції у виборах. Щодо 2 турів, то це питання дискусії. Спочатку хочеться почути реакцію кандидатів, які чомусь вже третій день мовчать??? А технічна сторона це вже інше. Також хочу почути відповідь на питання щодо бачення журналістів МПЗ по списку достойних кандидатів. А то якщо всі технічні, тоді хто справжній?

 • avatar
  Сергій Іллюхін
  10 років тому

  Не знаю, що думають кандидати, скажу свою власну думку.
  Ідея об’єднання опозиціонерів не нова і як всі ми знаємо закінчилась утворенням т.з. Об’єднаної опозиції. Деякі партії до неї не ввійшли, тому що вважають, що самостійно візьмуть в парламенті більше місць, ніж їм може запропонувати ОО.
  Йдемо далі. Є Кищук, висунутий Об’єднаною опозицією. ОО, напевно, провела якісь праймеріз серед своїх кандидатів (особисто я в цьому сумніваюсь, але це вже проблеми ОО). Виникає питання: чи уповноважений Кищук знімати свою кандидатуру, якщо його обрано обличчям Об’єданої опозиції у 97 окрузі? Не знаю.
  Те саме стосується і Різаненка. Його висунула партія Удар, чи уповноважений він знімати свою кандидатуру або йти на якісь домовленості з іншими кандидатами? Не знаю.