• Сьогодні: Понеділок, 25 Травня, 2020

Штабу з координації діяльності громадських формувань не буде. Буде комунальне підприємство?

Березень28/ 2017
avatar
Ірина Ющенко

Журналіст видання "Маєш право знати", мешканка Броварів

Між громадськими формуваннями (ГФ) Броварів немає взаємодії – було озвучено наприкінці лютого на засіданні виконкому міськради, тому міський голова запропонував створити єдиний координаційний центр. Однак представники громадських формувань від цієї ідеї відмовилися. Про це розказав начальник відділу з надзвичайних ситацій Петро Приказчик на оперативній нараді 27 березня. Наші журналісти спробували з’ясувати причину відмови.

Ще 28 лютого виконком дав доручення відділу з надзвичайних ситуацій (НС) у двотижневий термін провести підготовку до створення єдиного Штабу з координації діяльності громадських формувань, який діятиме на базі міськвиконкому. Також працівники відділу мали розробити маршрути патрулювання для ГФ із чітким визначенням напрямків для кожного формування. Розроблені маршрути вже були: їх надали працівникам відділу з надзвичайних ситуацій  броварські правоохоронці – у  відділі їх лише скоригували та нанесли на карту. А от створити Штаб так і не вдалося.

Як розповів журналістам “МПЗ” начальник відділу з НС Петро Приказчик, нині в місті налічується 16 громадських  формувань із охорони громадського порядку, та взаємодії між ними немає, тому часто на одні і ті ж маршрути виходять представники кількох формувань. Саме тому і вирішено було створити єдиний координаційний Штаб.

Однак представники ГФ від цієї ідеї  відмовилися. «У громадських формувань уже є єдиний координатор – із поліції, – каже керівник ПП «Галід» Микола Галушко. – Саме він, у разі потреби, і телефонує нам та повідомляє всі подробиці: куди їхати, скільки людей потрібно. Загалом, уся координація має здійснюватися не міськрадою, а поліцією, адже вона володіє ситуацією в місті та знає, на які маршрути варто відправляти наряд».

Проте, як з’ясували наші журналісти, у створення єдиного Штабу була ще одна причина: зняти із чиновників відповідальність щодо розподілу коштів, які виділяються з міського бюджету для підтримки громадських формувань.

Так, напередодні прийняття бюджету-2017, на бюджетних слуханнях, ГФ просили більше мільйона гривень: зокрема ГФ “Правопорядок” (керівник: міський депутат Юрій Скотніков, фракція “Самопоміч”) запросило 1 млн, ГФ “Руєвит” (керівник: Володимир Жадан) – 295 тис грн. В результаті, згідно з «Програмою заходів із забезпечення діяльності громадських формувань із охорони громадського порядку в м. Бровари на 2017 рік» ГФ отримали 1,411 млн грн. З них 70 тис грн розраховані на матеріальне заохочення членів формувань. Окрім зарплати, обладнання, оргтехніки, канцелярських товарів, паливно-мастильних матеріалів, автомобільного та нагрудного відеореєстратора, 600 тис грн передбачено і на 2 автомобілі, які у відділі НС планують залишити на своєму балансі й надавати формуванням при необхідності.

У той же час, згідно з чинним законодавством, виконком не зобов’язаний фінансово допомагати громадським формуванням, каже Петро Приказчик. Так, відповідно до типового статуту ГФ, формування  створюється  як громадське об’єднання на добровільних засадах і його члени добровільно погоджуються витрачати свій особистий час для запобігання  та  припинення кримінальних  і адміністративних правопорушень, захисту життя та здоров’я громадян. Тому формування мають розраховувати, у першу чергу, на свої сили, каже начальник відділу. Однак часто ГФ відразу після створення, не маючи навіть посвідчень, не заявивши про себе в місті жодним чином, відразу звертаються до міськвиконкому за фінансовою допомогою. «Але ми не можемо всім їм дати кошти, тому і було вирішено створити єдиний Штаб і виділити гроші на всі формування, а вони нехай самостійно їх ділять», – кажуть у відділі з НС.

Нині ситуація із діяльністю громадських формувань у місті досить цікава, каже Петро Приказчик: із 16 зареєстрованих – у частини немає працівників, три – знаходяться на етапі перевірки документів, а  із двома – взагалі зв’язок відсутній: «Броварське міське громадське формування із охорони громадського порядку і державного кордону» (керівник: Сергій Куртян) і «Ворон» (керівник: Юрій Гнатюк).

Отже, міськвиконком планував, аби новоутворений орган ще і розбирався, як розподіляти кошти між формуваннями. Проте ділити гроші практично немає між ким, вважає депутат міськради Юрій Скотніков, тож створювати Штаб недоцільно і неефективно: у постійному режимі фактично працюють ГФ «Правопорядок» та ГФ «Руєвит», тож вони і подають заявку в міськвиконком на отримання коштів та звітують про їх використання.

Зрештою, позаяк створити єдиний Штаб не вдалося, у відділі НС розглядають варіант створення комунального підприємства, яке і має ГФ таки об’єднати. Для цього планують спочатку вивчити досвід Києва, Білої Церкви та Ірпеня.

Нагадаємо, рішенням виконкому від 14 березня у Броварах утворили також координаційну раду учасників АТО. До складу нової структури увійшли 25 осіб.