• Сьогодні: П’ятниця, 29 Березня, 2024

«Споживач має право»: як замінити або повернути кошти за товар неналежної якості

Липень19/ 2012
avatar
Сергій Севрук

Журналіст "Маєш право знати", громадський активіст

Команда сайту «МПЗ» може не поділяти погляди авторів та не несе відповідальності за інформацію, опубліковану у розділі «Блоги». Відповідальність за зміст, достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори текстів, розміщених у розділі «Блоги»

На електронну скриньку рубрики «Споживач має право» надійшов лист від споживача, в якому йшлося, про наступне: «19 червня 2012 року у магазині «Сіті.ком» я придбала планшет «APPLE iPad 3 64Gb Wi-Fi+4G Black» та аксесуари до нього на загальну вартість 8676 грн., що підтверджено чеком. Наступного дня виявилося, що товар придбаний мною неналежної якості і має істотні недоліки, що робить неможливим використання товару відповідно до його цільового призначення, оскільки в процесі користування він працював некоректно: довільно перезавантажувався, «підвисав», іконки на екрані не співпадали програмам.  Необхідно відзначити, що при купівлі товару мені відмовили в гарантійному талоні, мотивуючи це тим, що гарантія здійснюється по чеку. Продавець надав мені неповну і неправдиву інформацію та ввів мене в оману щодо гарантійного строку, адже чек не є документом, в якому зазначається гарантійний строк та умови гарантії».

Шляхом уточнюючих запитань ми також з’ясували, що покупець звернувся до продавця з проханням повернути сплачені кошти за неякісний товар на восьмий день після придбання товару, проте йому було відмовлено, натомість запропоновано провести експертизу, щоб встановити чи був товар у використанні. На шістнадцятий день, після здачі планшету на експертизу, продавець повернув товар споживачеві з відмовою у поверненні коштів, не надавши при цьому жодного акту технічного стану товару.

Спробуємо розібратись у даній ситуації, кваліфікувати порушення з боку продавця та дати поради, як не потрапити у подібну ситуацію.

Порушено право споживача на інформацію про продукцію

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про захист прав споживачів», споживач має право на одержання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію, що забезпечує можливість її свідомого і компетентного вибору і повинна бути надана споживачеві до придбання товару. Інформація про продукцію повинна містити, зокрема, гарантійні зобов’язання виробника (виконавця), а також найменування та місцезнаходження виробника (виконавця, продавця) і підприємства, яке здійснює його функції щодо прийняття претензій від споживача, а також проводить ремонт і технічне обслуговування.

У даній ситуації споживачеві не надано інформації щодо гарантійного строку на товар, а також інформації щодо авторизованих сервісних центрів компанії «APPLE» на території України.

Гарантійний строк це термін, встановлений виробником, протягом якого товар повинен зберігати свої споживчі якості, передбачені державними стандартами і угодою.Якщо гарантійний строк не визначено, то відповідно Закону України «Про захист прав споживачів» на товари він становить шість місяців. Гарантійні терміни обчислюються від дня продажу товару.

Покупець має право замінити або повернути товар

Покупець у разі виявлення недоліків, не застережених продавцем, або фальсифікації товарів, протягом гарантійного або інших строків, встановлених обов’язковими, має право на свій вибір вимагати від продавця або виробника:

– пропорційного зменшення купівельної ціни;
– безоплатного усунення недоліків товару в розумний строк;
– відшкодування своїх витрат на усунення недоліків товару.

Якщо виникли сумніви щодо причин втрати якості товару, продавець в триденний термін з моменту одержання письмової заяви від покупця має направити цей товар на проведення незалежної експертизи. При підтвердженні експертизою неналежності якості товару і відсутності вини в ньому покупця, продавець забезпечує в триденний термін з дня отримання висновків (акту) про якість товару, виконання однієї з вимог споживача. Варто зазначити, що при з’ясуванні вини покупця, експертизу оплачує останній.

У разі істотного порушення вимог щодо якості товару покупець має право на свій вибір:

– відмовитись від виконання договору і вимагати повернення сплаченої за товар грошової суми;
– замінити товар неналежної якості на товар, що відповідає умовам договору.

В даному випадку споживачу не пред’явлено акту технічного огляду товару (планшету), що унеможливлює реалізувати право замінити товар на новий чи повернути кошти сплачені за товар неналежної якості.

В разі, якщо письмове звернення споживача щодо видачі вищезазначеного акту буде проігноровано, рекомендуємо звернутися до органів, які здійснюють захист прав споживачів.

Слід дотримуватись порядку придбання

Щоб убезпечити себе від подібних ситуацій, необхідно дотримуватись встановленого порядку при придбанні непродовольчих товарів, а саме:

1) При купівлі брати чек і зберігати його протягом терміну користування виробом;

2) Купуючи товар з гарантійним терміном використання, перевірити наявність штампу магазину з вказівкою дати продажу в технічному паспорті і в гарантійному талоні;

3) Виявивши недоліки в товарі протягом гарантійного терміну, звернутись до продавця (виробника) з письмової заявою в двох примірниках, представивши технічний паспорт, гарантійний талон та чек;

4) При необхідності встановити причину втрати якості товару, пред’явити продавцеві товар для проведення експертизи. При бажанні споживач може бути присутнім під час експертизи.

  • avatar
    dvdrw
    11 років тому

    А як бути у ситуації, коли товар належної якості, але не підійшов за кольором, фасоном і т.д., тобто згідно ст. 9 ЗУ Про захист прав споживачів. Продавець ставить умову проведення діагностики товару, щоб визначити, що товар дійсно не був у використанні. При цьому не рідкісні випадки, коли після проведення такої діагностики (проведеної невідомо ким) продавець відмовляє мотивуючи, що товар був у використанні. Питання: правомірність такої діагностики. Хто її повинен проводити. Які строки її проведення. Який документ повинен бути наданий споживачу після проведення діагностики, у випадку, якщо продавець заявляє, що виявлено, що товар був у використанні.

  • avatar
    Валентина
    9 років тому

    Медичний тонометр є лікарським засобом? Підлягає він поверненню? (не підішла манжетка по розміру)

  • avatar
    Андрей Мельник
    7 років тому

    В мене питання щодо придбання товару через мережу Інтернет. Якщо я замовляв один товар (модель, марку), а прислалли інший, він повертається як товар належної якості ст. 9 ЗУ Про захист прав споживачів чи як товар неналежної якості? Особливо якщо товар з переліку тих, що не підлягають обміну та поверненню. (наприклад вислали білизну не того розміру) При цьому звісно збереглася переписка де було чітко вказано, який товар замовлено, а також чітко вказані параметри( марка, модель, колір, розмір та інше). Іще одне питання: якщо я повертаю товар неналежної якості (або в ситуації, зазначеній вище), куплений через мережу Інтернет в іншому місті, чи маю я право вимагати від продавця компенсації всіх понесених мною збитків: доставка від продавця до покупця, зворотня доставка покупцеві, комісії за оплату та повернення коштів чи тільки повернення вартості товару?

  • avatar
    [email protected]
    6 років тому

    не купуйте у аферистів Мобіллак (www.mobilluck.com.ua), вони постійно міняють адресу, щоб не виконувати гарантійні зобов’язання – отримаєте від них хлам і не знайдете крайніх… від Держпродспоживслужби отримали біля 15 тупих відписок …