• Сьогодні: Четвер, 28 Березня, 2024

У Броварах 15 тисяч споживачів газу без лічильників. Коли до них дійде черга?

Травень29/ 2015
avatar
Тетяна Панкратьєва

Журналіст "Маєш право знати", мешкає у Броварах

Київоблгаз (10)Отримані платіжки за газ у травні схвилювали багатьох броварчан. І не дивно: по-перше, ціна за куб газу зросла майже у 6 разів (з 1,299 до 7,188 грн), а по-друге, оскільки у квітні у Броварах вимикали гарячу воду, ПАТ «Київоблгаз» застосував відповідну норму споживання – не 6, а 9 кубів газу на людину. Тому у квитанціях люди побачили тризначні цифри – і жахнулися. Єдине, що може врятувати ситуацію, – це газові лічильники. Та чи є можливість їх встановити – дізнавалися наші журналісти у Броварській філії ПАТ «Київоблгаз» (вул. Шевченка, 4).

Начальник Броварської філії ПАТ «Київоблгаз» Хворостянко Володимир Миколайович питає: «А де люди були раніше? Півтора року тому ми безкоштовно ставили усім бажаючим лічильники. Ми всіх повідомляли: і по радіо казали, і неодноразово в газеті писали, і по під’їздах оголошення розклеювали. І нічого, ніхто не поспішав. Люди вважали, що невигідно ставити лічильники: а як же: прописана одна особа, а живе троє!»

Київоблгаз (3)
“Нове життя” від 24 жовтня 2014 року

«А зараз, по-перше, лічильники 1.6 поступають у дуже обмеженій кількості і поставки неритмічні, тож прогнозувати ми нічого не можемо. А по-друге, ми не можемо одразу швидко всім встановити, іноді це складно, бо не всі вдома, це ж треба не одну квартиру відключати в домі – а того нема, а цей на роботі».

Київоблгаз (1)

«Взагалі існує програма, відповідно до якої до кінця цього року ми маємо безкоштовно забезпечити лічильниками споживачів з газовими колонками і плитами. Для цього використовуються лічильники 2.5. Їх ми маємо в достатній кількості, ми «покриємо» весь потрібний обсяг по місту, проте люди не дуже-то йдуть. От два місяці тому приїжджали до нас три бригади, аби швидше ставити лічильники, так через 2 тижня поїхали – бо мало людей.

Загалом по місту залишилося 2500 споживачів з газовими колонками, які ще не встановили лічильник. Ми закликаємо усіх звертатися до нас і ставити лічильники, бо потім людям доведеться встановлювати їх за свої кошти. А без лічильника після 1 січня 2018 року ПАТ «Київоблгаз» буде вимушений припинити подачу газу.

Інша справа з тими споживачами, які використовують лише плиту. Там потрібно встановлювати лічильник 1.6. А саме він зараз у дефіциті. Але відповідно тієї ж програми, ми повинні забезпечити таких споживачів лічильниками до 2018 року.

Проте таких, незабезпечених лічильниками 1.6, споживачів – по місту маємо аж 14 000 (для порівняння: у Борисполі залишилися встановити загалом 4800 лічильників, в тому числі 1.6 та 2.5). А як уже зазначалося, лічильники 1.6. майже не поступають, ось тиждень тому прийшло 200 штук, і їх практично вже закінчують встановлювати. У першу чергу ми ставимо лічильники учасникам АТО, інвалідам, одиноким та малозабезпеченим – нам броварська міська рада надає списки і ми ними керуємося. Проте є й загальна черга. У фойє на першому поверсі є журнал реєстрації, куди може записатися кожен бажаючий».

Київоблгаз (4)

Дійсно, на першому поверсі головної будівлі Броварської філії ПАТ «Київоблгаз» можна знайти журнал під номером 3, в який активно записуються люди, останній – під номером 1547. Поки автор цих рядків з годину ходив коридорами газконтори – у список занесли свої дані ще чотири особи. Це дає певне уявлення про швидкість поповнення черги, чи не так?

Київоблгаз (5)

Перші два журнали демонструє майстер по встановлюванню лічильників Вячеслав Миколайович. Один журнал закінчується на 1263-му номері, другий – на 1248-му. Тобто черга чималенька, за грубими підрахунками – це третина від усіх незабезпечених лічильниками у Броварах.

«Колись у 2012 році треба було писати заяву, – розповідає майстер. – А зараз просто журнал. Дані тих, хто в ньому зареєструвався, вносяться у комп’ютер – і таким чином формуються списки за будинками. Ми намагаємося встановлювати лічильники одразу на цілий будинок, тому вірогідність більш висока, якщо в будинку більше бажаючих, а не 1-2. Тому буває й так, що одна людина записалася раніше, друга – пізніше, а ставлять їм лічильники наче не за чергою. Також нам дає списки виконком, військокомат – учасників АТО, незахищених верств населення – їм ми і ставимо у першу чергу».

Київоблгаз (2)

«Щодо лічильників 1.6 – то їх практично немає з квітня минулого року. Зрідка з’являється 50-100 штук, маленькі поставки, мабуть, залишки з інших філій. Як будемо ставити, коли з’являться лічильники? Особливого принципу вибірковості будинку немає. Коли будуть лічильники – тоді й будемо вирішувати.

Трапляються різні випадки. Буває так, що ми приїхали встановлювати лічильник, а виходить сусід, він навіть досі і не знав, не цікавився – а побачив і просить: встановіть і мені – то, буває, ставимо. А є поодинокі випадки, коли лічильники навпаки просять зняти, бо нараховує багато – але це вже неможливо».

Київоблгаз (6)

Проте громадяни можуть не чекати, коли черга на безкоштовне встановлення лічильника дійде до них, а встановити лічильник за кошти. Для цього бажаючі звертаються у так зване «Єдине вікно» (кабінет №331).

«Взагалі, технічні умови (ТУ) для реконструкції системи газопостачання (а саме під цією назвою криється потрібна послуга) коштують 482,12 грн, – розповідає провідний інженер Мартинюк Ольга Миколаївна. – Проте інженери відділу розробляють не ТУ, а ТЗ (технічне завдання) – і це цілком безкоштовно. Тому деякі люди звертаються за проектом, а потім змінюють думку і не повертаються – так і лежать техзавдання, чекають на замовників. До речі, термін зберігання цих документів 2 роки».

«Ажіотаж із замовленням проектів почався десь із червня минулого року, – продовжує пані Мартинюк, – як почалася війна, як почали педалювати тему тарифів та газу у ЗМІ, як люди отримали великі платіжки. Потім якось вщухло – а зараз знову. Не уявляєте, що тут робилося 12-го травня – коли люди отримали квитанції з новими цифрами– ну і всі масово кинулися за лічильниками».

Отже, схема така: людина звертається у «Єдине вікно» і пише заяву. З собою треба мати:

– документи на право власності квартири
– технічний план помешкання
– паспорт
– ідентифікаційний код

Інженери рекомендують, який лічильник придбати людині, та розробляють проект, який через 3-5 днів можна забрати у проектному відділі (кабінет №5).

Київоблгаз (9)

Там людина сплачує квитанцію на 215,64 грн і прямує далі у кабінет №126 – кінцевий пункт призначення. Ось начебто і все.

Київоблгаз (8)

Не могли ми оминути увагою і службу розрахунків і поспілкувалися з її начальником Оленою Василівною БолілоюВона підтвердила, що з травня цього року вводяться нові норми споживання.

Вид споживання Одиниця виміру Норма споживання до 1 жовтня 2014 р. Норма споживання з 1 жовтня 2014 р. по 5 травня 2015 р. Норма споживання з 6 травня 2015 р.
Плита газова за наявності централізованого гарячого водопостачання. куб. м людино-місяць 9,8 6 3,0
Плита газова у разі відсутності централізованого гарячого водопостачання та газового водонагрівача. куб. м людино-місяць 18,3 9 4,5
Плита газова та водонагрівач. куб. м людино-місяць 23,6 18 9,0

Розповіла також, що вони працюють у взаємодії з «Броваритеплоенергією», тож коли в оселях броварчан вимикають гарячу воду – лише у ті дні застосовується підвищена норма споживання газу. Тобто нарахування йде не помісячно, а подобово. Тому у платіжках броварчан можна побачити такі некруглі цифри. За травень, прогнозують, знову нарахують до 8 травня за однією нормою, після – за іншою. (Нагадаємо, гаряче водопостачання у місті було відсутнє з 13 квітня по 8 травня.)

Поспілкувалися ми з Оленою Василівною і щодо програми, на яку бідкаються споживачі, що користуються газовими лічильниками. Мовляв, «нараховує та програма, як хоче». Дійсно, пояснює, пані Боліла, є програма, де підраховуються дані споживачів після 20-го числа кожного місяця. Контролери «Київоблгазу» обходять періодично квартири, аби зняти показання лічильників (раз на 3 місяці). Проте все одно усіх точних даних кожного місяця немає, тому дораховується «прогноз»: скільки можливо використано газу за 10 днів до 1-го числа наступного місяця. Проте оплачувати це не обов’язково – треба платити за реально використане – і не хвилюватися. А краще кожного місяця (ближче до кінця) передавати показники лічильників. Варіанти передачі даних:

за телефонами: (04594) 5-04-43, 4-04-91 та 3-48-79

або в контакт-центр: (044) 364-61-04 (з 8:00 до 20:00)

або електронною поштою: [email protected]

Також найближчим часом планується відкриття на сайті ПАТ «Київоблгаз» додаткового дистанційного сервісу для клієнтів – «Особистий кабінет». Він дозволить перевіряти стан рахунку, вносити показання лічильника, розраховуватися за газ та отримувати консультації спеціалістів онлайн.

Київоблгаз (11)

Повертаючись до питання лічильників і підсумовуючи вищезазначене. Зараз існують дві точки зору.

ПАТ «Київоблгаз» обурюється, що нові норми (3 куби газу на людину) – «карликові», що люди живуть у помешканнях по 3-4-5 осіб, а прописана одна – тому, мовляв, встановлювати лічильники людям невигідно і вони всіляко тому опираються.

Усі працівники Броварської філії ПАТ «Київоблгаз», з якими спілкувалися журналісти «Маєш право знати», зазначають, що лічильників ще у 2013 році було «валом», але ніхто не поспішав їх встановлювати. Що тут скажеш… Населення особливо не цікавилося лічильниками через невелику ціну на газ, а «Київоблгаз» доносив інформацію через комунальні ЗМІ, які читають чи слухають дещиця містян.

У той же час велика кількість людей чесно прописані у своїх квартирах, споживають газу не так і багато, для підігріву води його не використовують, а отримують платіжки із «фантастичними» цифрами. Цілком природно, вони бажають платити за реально використане, а не «приписане». Про це свідчить зокрема велика черга бажаючих встановити лічильник, навіть за гроші. Проте можна прогнозувати зменшення цього потоку із введенням нових норм: 3 куби на людину – це ближче до реальності. Тому люди, мабуть, будуть спокійно очікувати, коли до них дійде черга по безкоштовному встановленню лічильника, а не штурмувати філію «Київоблгазу», як це відбувається зараз.