• Сьогодні: Субота, 22 Січня, 2022

Правоохоронці офіційно дозволили нападати на журналістів у Броварах

Грудень05/ 2012
avatar
Андрій Качор

Незалежний журналіст, громадський активіст

Броварська міжрайонна прокуратура та місцеві міліціонери не знайшли жодних ознак правопорушення під час скандального візиту Азарова в МКЦ «Прометей». На відповідні постанови місцевих правоохоронців журналісти «Маєш право знати» вже готують скарги до суду  

Нагадаємо, що Аліною Дяченко та Андрієм Качором було подано заяву до прокуратури щодо перешкоджання їхньої  законної журналістської діяльності з боку посадових осіб броварської РДА під час візиту до Броварів прем’єр-міністра Миколи Азарова. Скандальні події біля «Прометею» привернули увагу всеукраїнських ЗМІ та Уповноваженої з прав людини у Верховній Раді Лутковської, котра взяла розслідування справи під особистий контроль та направила відповідне звернення до Генеральної прокуратури України. В той же час, під час підготовки сюжету про згадані події, від рук заступника голови броварської РДА постраждав також журналіст телеканалу «Інтер» Роман Бочкала, котрий теж звернувся з відповідною заявою до правоохоронних органів. Проте  реакції від правоохоронців довгий час не було на жодне з поданих звернень.

Прокуратура: «Фізична сила проти журналістів та знищена техніка – не є перешкоджанням законної діяльності працівників преси».

Прокурорську постанову нарешті вдалось отримати лише 28 листопада – більш ніж через місяць після подання журналістами заяви, хоча прокурорське реагування, згідно із законом, мало би бути не більше як через десять днів після звернення. У цій постанові помічник прокурора Авер’янов дійшов до висновку, що посадовці РДА, котрі фізично не пропускали журналістів на виборчу дільницю та розбили тим знімальну техніку, жодним чином не порушували 171-шу статтю ККУ. Відтак, прокуратура вирішила відмовити у порушенні кримінальної справи «за відсутністю складу злочину».

Що ж до знищеної відео знімальної техніки, Авер’янов – за свідченнями Чепури, котрий і здійснив злочин – встановив наступне: «журналісти… розмахували руками та мобільними телефонами, внаслідок чого, можливо, останні і впали на підлогу». Також помічник прокурора Гарника вирішив проігнорувати свідчення Качора в тій частині, що журналісти намагались потрапити до приміщення виборчої дільниці, а вона в принципі не може бути «закритим заходом», як стверджували броварські посадовці.

Окрім того, з постанови стало відомо, який саме мав відбутись того дня в МКЦ «Прометей» за участю Азарова, Присяжнюка, Сапожка, Іваненка та Федоренка. Виявляється, 20 жовтня там відбувались «збори партійного активу «Партії регіонів» – закритий захід, під час якого не передбачалась присутність преси. Щоправда, в тій же постанові озвучено й іншу версію: згідно з поясненнями заст. голови РДА Кукшина, тоді в «Прометеї» проходив партійний з’їзд президентської партії. Виходить, що або в «Прометеї» того дня відбувались відразу два заходи «регіоналів», або ж хтось з опитаних у власних поясненнях повідомив завідомо неправдиву інформацію.

«журналісти… розмахували руками та мобільними телефонами, внаслідок чого, можливо, останні і впали на підлогу»

Помічник прокурора Авер’янов, крім всього іншого, вирішив направити матеріали перевірки в броварську міліцію для прийняття рішення щодо порушення кримінальної справи по ст. 97 КПК – щодо пошкодження особистого майна Качора та Дяченко (розбиті мобільні телефони).

Міліція: «Качор очолював групу прихильників “Свободи” та “Удару” з метою увірватись на збори “регіоналів”»

Рішення місцевих міліціонерів з цього приводу вдалось отримати лише 30 листопада. Як з’ясувалось, ця міліцейська постанова була винесена аж 26 жовтня, проте правоохоронці відмовились повідомити про це зацікавлені сторони – принаймні, постраждалих журналістів.   Андрій Качор вже аналізував даний документ у своїй колонці автора як «чудовий зразок сучасної міліцейської сюрреалістичної документалістики». Серед всього іншого, в даній постанові, зокрема, стверджується, що «Качор, очолюючи колону прихильників партії ВО «Свобода» та «УДАР», намагався увірватись в приміщення «Прометею». Також дільничний інспектор Ігор Лисенко, який і «створив» цей документ, згадує міфічну «активістку організації «Наступ», якій, разом з журналісткою «МПЗ» Аліною Дяченко, розбили телефон біля приміщення… «ТРК «Термінал»! Зазначимо, що в цей час Дяченко виконувала редакційне завдання біля «Прометею» і фізично не могла бути присутня відразу в двох місцях, а «активістку організації «Наступ» розшукати не вдалось і досі, позаяк такої людини просто не існує.

Найцікавішим перлом постанови стала ще одна версія з приводу того, що ж саме відбувалось в МКЦ «Прометей» 20 жовтня. Як стверджує броварський міліціонер Лисенко, прем’єр Азаров, мер Сапожко та губернатор Присяжнюк прибули в культурний центр на захід, де було «заплановано зібрання та недопущення провокацій з боку Качора А.В.»

Зрозуміло, що і в результаті «перевірки» молодшого лейтенанта Ігоря Лисенка, під час скандальних подій 20 жовтня «громадський порядок порушено не було, фактів порушення діючого законодавства відносно журналістів не виявлено, в діях Чепури П.В. (який розбив журналістам два мобільних телефони – авт..) склад злочину відсутній», а тому притягувати до відповідальності… нікого, позаяк і злочину жодного немає!.

Дільничний Лисенко: “Прем’єр Азаров, мер Сапожко та губернатор Присяжнюк прибули в культурний центр на захід, де було «заплановано зібрання та недопущення провокацій з боку Качора А.В.»

Як повідомили журналісти «Маєш право знати», вони були готові до такого розвитку подій, а саме до подібної реакції правоохоронних органів, які систематично «кришують» броварських посадовців у випадках, коли ті грубо порушують закон щодо працівників преси.

«На жаль, для Броварів – це нормальна практика. Тут мало хто може розраховувати на захист громадянських прав з боку міліції чи адекватну реакцію на незаконні дії з боку прокуратури. Тому ми вже готуємо низку скарг та судових позовів: на постанову броварської міжрайонної прокуратури, міліцейську постанову, а також оскаржуватимемо ці незаконні постанови у суді. Крім того, відповідні заяви і скарги будуть направлені конкретно проти авторів цих документів: помічника прокурора Авер’янова та дільничного Лисенка. На щастя, сьогодні в нас є більш потужні інструменти притягнення до відповідальності злочинців від влади та репресивної машини МВС та прокуратури» – заявив один з учасників подій під «Прометеєм», журналіст Андрій Качор.

В свою чергу Аліна Дяченко нагадала, що дане розслідування знаходиться під особистим контролем омбудсмена Лутковської: «У зв’язку з отриманням цих постанов ми повторно звернемось до Уповноваженої з прав людини, де зазначимо, що місцеві міліція та прокуратура просто «зливають» резонасну справу, спускаючи її «на гальмах». Окрім того, ми сподіваємось на підтримку в цьому питанні новообраного народного депутата від Броварів Павла Різаненка: ми плануємо звернутися до парламентаря, аби ця справа була винесена на найвищий рівень і вже Верховна Рада України дала свою оцінку свавіллю броварських правоохоронців та посадовців. Також ми не виключаємо звернень з цього приводу до міжнародних правозахисних організацій» – зазначила журналістка «Маєш право знати».

«МПЗ» уважно стежитиме за розвитком подій.

 • avatar
  Тарас Качор
  9 років тому

  прокуратура і міліція бояться броварських чиновників – якихось чмошників.Позорище! Особливо для прокуратури.

  • avatar
   Сергій Іллюхін
   9 років тому

   Тарасе, чому ж бояться? Ніхто нікого не боїться – це звичайна кооперація.
   Ти мене не чіпаєш, а я тобі виділяю земельні ділянки, квартири, допомогаю твоєму бізнесу.
   Ось і все!

   • avatar
    Тарас Качор
    9 років тому

    Та яка там кооперація, не смішно :( Цих ментів і прокурорів (заступників) жарять в хвост і в гриву.
    А кооперація – це коли люди об’єднуються для отримання матеріальних благ з дисконтом.
    В данному випадку, і міліція і прокурори просто бояться броварських чинуш, які і нігтя не варті нормального офіцера. Їм би перетрахать цих чиновників і тих хто у них на підхваті, а вони хвіст піджали. Що не так?!

    • avatar
     Andriy Kachor
     9 років тому

     Так ці люди якраз і “об’єднуються для отримання матеріальних благ”. Ще й з яким “дисконтом”. Вони їм – “кришу” і замовні справи проти опонентів, а ті їм – квартири на шару, Ось тут навіть є поіменний перелік, хто із силовиків отримав щедрі “премії” за вірну “службу” на благо корупції у владі http://pravo-znaty.org.ua/bolyuche-kvartirne-pitannya-hto-otrimuye-bezkoshtovne-zhitlo-u-brovarah/ 

     • avatar
      Тарас Качор
      9 років тому

      Я мав на увазі, що ті хто розбирається з цими матеріалами, лейтенант Лисенко і Аверьянов, нічого не отримали. Отримали вищі чини. Ну, мабуть вищевказані виконавці і отримають щось, в майбутньому, але їм треба наробити ще більше “справ” і показати ще більшу відданість партії. Тоді і квартира буде. Виходить у них іншого шляху не має – робити більше, робити гірше!

 • avatar
  Тарас Качор
  9 років тому

  На злобу дня:
  http://s017.radikal.ru/i440/1212/4e/c19669d52690.jpg