• Сьогодні: Середа, 29 Березня, 2023

Якби я проводила реформу ЖКГ у Броварах…

Березень25/ 2013
avatar
Аліна Дяченко

Депутат Броварської міськради, голова броварського осередку "ДемАльянсу", екс-головний редактор "Маєш право знати"

Команда сайту «МПЗ» може не поділяти погляди авторів та не несе відповідальності за інформацію, опубліковану у розділі «Блоги». Відповідальність за зміст, достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори текстів, розміщених у розділі «Блоги»

реформа ЖКГ…я би теж її почала з підвищення тарифів. Незначного, але підвищення, бодай на 5 %. Проте на відміну від того, що робить нині міська влада, метою мого підвищення квартплати було б привернення уваги мешканців Броварів до комунальних послуг як таких. Не секрет, що будь-яке зростання цін викликає збурення у громадськості, особливо якщо це стосується вартості „послуг, від яких не можна відмовитись”. Саме на це я б і розраховувала – на збурення, а значить підвищену увагу та інтерес до дійсно актуальної у місті проблеми, вирішити яку можна лише спільно з громадою, а не оминаючи її усіма можливими способами.

Очевидно, що стан житлово-комунального господарства у нашому місті далекий від ідеалу. І, як на мене, причина його занедбаності зовсім не в тому, що тариф на квартплату не покриває усіх витрат на утримання житлового фонду. Бо зрештою у 2006 році, коли квартплату востаннє суттєво підвищили до 1,57 грн за кв. метр, ніякого помітного покращення якості надання комунальних послуг не відбулось. Ліфти, як і раніше, роками не ремонтувались, сміття могло залежуватись у баках тижнями, розвіюючись грайливим вітром по подвір’ях лампочки у під’їздах люди продовжували замінювати за власний кошт, поточний ремонт, як і раніше, нагадував радше „косметичний”, а вологе прибирання сходових клітин „двічі на тиждень” залишалось лише міфологічним рядком у переліку послуг, за які справно платити люди.

Я переконана, що грошей, які протягом цих шести років збирались з усіх будинків, що перебувають на балансі КП „Служба замовника”, при ефективному та ощадливому використанні вистачило б на утримання житла броварчан у досить пристойному стані. Звісно, за фінансової підтримки капвидатків з міського бюджету, який теж, до речі, можна ефективно наповнювати, але це – тема для окремої статті на тему, „якби я була…”.

Жоден чиновник не прагне сумлінно виконувати свої обов’язки, якщо його до того не стимулювати пильною увагою ЗМІ та громадськості
Справа не в розмірі квартплати, а точніше не лише в ньому. Як на мене, якість комунальних послуг напряму залежить від… громадського контролю за їх наданням, тобто від того, наскільки системно та пильно самі мешканці стежать за тим, що їм за їхні ж гроші роблять комунальні служби. Так уже склалось у нашій країні, що жоден чиновник не прагне сумлінно виконувати свої обов’язки, якщо його до того не стимулювати пильною увагою ЗМІ та громадськості. На жаль, працівники броварських ЖЕКів та „Служби замовника” теж не є винятком з цього правила.

На щастя, чинне на сьогодні законодавство вимагає розрахунку тарифу для кожного будинку окремо, а відтак зібрані кошти мають йти не у „загальний котел”, з якого потім виділяються за спекулятивним та непрозорим принципом „за потребою”, а безпосередньо на будинок, мешканці якого їх сплатили. То ж тепер ні „Служба замовника”, ні ЖЕКи не зможуть користуватись аргументом „на ваш будинок немає коштів, бо є будівлі у набагато гіршому стані і на них кошти витрачаються першочергово”. Нині кожну гривню, зібрану з конкретної багатоповерхівки, можна контролювати – на що конкретно вона пішла: скільки лампочок замінили, скільки розбитих вікон засклили, скільки сміття вивезли, скільки разів прибрали сходи, скільки витратили на ремонт чи профілактику ліфта тощо. Для повноцінного громадського контролю є ціла низка інструментів, найефективнішим з яких, на мою думку, є будинковий комітет. Але про це також – в окремій статті.

Самі мешканці набагато краще, ніж начальники ЖЕКів та інший адмінперсонал, зможуть виконати функцію контролю
Та повернімось до реформи ЖКГ у Броварах, тобто комплексного вирішення задавненої проблеми низької якості послуг. Так от, навіщо я б підвищила вартість квартплати? Щоб люди заметушились та стали активно цікавитись, за що і чому вони мають платити більше. І ось тут би й почалась найголовніше у реформі – роз’яснювальна робота серед людей, яка мала б не лише пояснити мешканцям, за який конкретно перелік послуг вони платять та з якою періодичністю ці послуги мають надаватись, а й спонукати людей контролювати якість їх надання. Самі мешканці набагато краще, ніж начальники ЖЕКів та інший адмінперсонал, зможуть виконати функцію контролю, бо в них у цьому буде безпосередній інтерес, який, як відомо, значно краще мотивує, ніж будь-яка зарплата.

Чи не найважливішою складовою роз’яснювальної роботи було б надання громадянам знань про те, як стежити за належною роботою працівників ЖЕКів. Звісно, для цього треба було б провести сотні зустрічей по кожному будинку, а потім ще цілу низку консультацій, але, як на мене, це єдиний шлях до співпраці та діалогу з мешканцями, а не одностороннього нав’язування розрахованого без участі громадськості тарифу на комунальні послуги. Впевнена, що згоду людей на збільшення квартплати можна отримати лише гарантією, що люди матимуть реальні важелі контролю за якістю послуг. А ще для довіри людей потрібна абсолютна прозорість розрахунків нового тарифу. Тобто мешканцям треба показати не лише, скільки послуг вони отримують у рамках квартплати і скільки кожна послуга коштує, але й звідки взялись ці цифри, тобто розкрити всі секрети комунальної арифметики: зарплати, вартість витратних матеріалів, систему преміювання тощо. І якщо цифри будуть дійсно обґрунтованими, люди значно охочіше пристануть на підвищення, яке зможе дати реальне покращення надання послуг, а не його імітацію.

Визначати тих, хто буде вивозити сміття з усього міста, обслуговувати ліфти та димовентканали, потрібно максимально публічно
До речі, щодо обґрунтованості цифр. Загальновідомо, що найкращу ціну за послугу можна отримати лише на конкурентних засадах, тобто шляхом проведення конкурсів серед постачальників послуг. І знову ж таки, враховуючи пильну увагу громади до всього, що робиться з тарифом, визначати тих, хто буде вивозити сміття з усього міста, обслуговувати ліфти та димовентканали, потрібно максимально публічно: через комунальні ЗМІ висвітлювати кожен крок – від оголошення конкурсу до визначення переможця. Зрозуміло, що від того, скільки компаній візьме участь у конкурентних змаганнях, залежить те, наскільки хорошу ціну запропонує переможець. Тому інформацію про конкурс треба доносити до підприємців усіма можливими способами, а не кулуарно лише серед своїх.

Зрештою шляхом прозорого проведення конкурсів, абсолютно відкритих розрахунків нового тарифу та з гарантованим інструментарієм для громадського контролю за якістю послуг (кількість яких, до речі, мешканці кожного будинку мають визначати самі, але за обґрунтованим прейскурантом від комунальників), можна дійсно завоювати довіру броварчан, більше того, можна реально залучити громадян до процесу вдосконалення житлово-комунального господарства міста.

Але це так, мрії однієї людини, яка ніколи не була у владі, проте яка щодня займається тим, що моніторить роботу чиновників. Натомість у броварській реальності ми маємо зовсім іншу картину. Реформа ЖКГ у виконанні броварських очільників, на жаль, має зовсім інший вигляд та мету.

реформа ЖКГ2

Замість широкого громадського обговорення нових комунальних тарифів та роз’яснювальних зустрічей з мешканцями усіх будинків влада розпочинає реформу незадовго до Нового року, коли більшість людей зайняті святковими приготуваннями, а пропозиції від громадськості щодо нових тарифів влада пропонує подавати у період новорічно-різдвяних свят – з 26 грудня по 13 січня. При цьому в опублікованих розрахунках нових тарифів, що були винесені на громадське обговорення, розібратись без додаткових пояснень не змогли навіть спеціалісти. Після акції протесту у січні, коли громада Броварів заявила, що дух свята не приспав їхньої пильності, влада трохи схаменулась і стала переглядати тариф у бік зменшення, щоправда, не реального, а… хитрого: по ціні 14 послуг броварчанам запропонували лише 7, викинувши такі статті витрат як поточний ремонт, обслуговування дитячих майданчиків тощо. Зрозумівши, з подачі окремих депутатів, що „дещо” недопрацювала з оприлюдненням розрахунків нових тарифів, влада вирішила рятуватись проведенням круглих столів за „участі громадськості”. На жаль, відкрите спілкування чиновників з представниками не „псевдо”, а реальної громадськості Броварів показало, що посадовці не можуть переконливо обгрунтувати або бодай пояснити більшість цифр, перетворивши тим самим „круглі столи” на профанацію. А найгірше те, що конкурси на визначення постачальників послуг з вивезення сміття, обслуговування ліфтів та димовентканалів не забезпечили реальної конкуренції, натомість стали способом „монополізації” хлібних сфер у руках „своїх”.

реформа ЖКГ3

Зрозуміло, що за такої вкрай невтішної реальності розраховувати, що броварчани радо сприймуть „реформу ЖКГ” та охоче побіжать сплачувати нову квартплату та новий додатково-обов’язковий платіж за ВБО (обслуговування внутрішньобудинкових систем), не варто. І влада це розуміє. А тому погравшись у демократію з псевдообговоренням, псевдопорилюдненням та псевдокруглими столами, планує вже цього тижня – на позачерговому виконкомі тишком-нишком затвердити нові тарифи на квартплату та ВБО. Але навіть після цього рішення у броварчан ще буде шанс показати владі, що так проводити реформу ЖКГ у нашому не можна і що профанації та імітації у Броварах нікому не потрібні.

До речі, попереду весна – чудовий період для проведення громадських обговорень з мешканцями кожного будинку, під час який є хороша нагода розповісти людям і про будинкові комітети, і про інші форми громадського контролю за якістю послуг ;-)

 • avatar
  I.MagnaCharta
  10 років тому

  В Броварской мєрии хотят передать корпоративные права на часть коммунальных предприятий “бизнесменам”.Последние и не против – можно заработать как на вывозе мусора, так и на продаже мест под могилы. Что мы будем иметь с этого? С одной стороны для граждан города – ЭТО ПОДОРОЖАНИЕ УСЛУГ, если государство не позаботится о лимите цен для всех или хотя бы о льготах для малоимущих на эти виды услуг. С другой стороны для граждан города услуги возможно будут качественными. Это коснется маленьких коммунальных предприятий, которые непонятно чем занимаются, а также не прибыльных предприятий. ЖЕКи г. Бровары являются рентабельными предприятиями, уже обладающие значительными доходами (суммами на своих счетах) имеют прибыль, доход, и проч…..В жилищно-коммунальный тариф услуг ЖЕКа заложены значительные суммы на содержание жековской инфраструктуры, а это до 16 человек в каждой администрации каждого ЖЕКа, плюс 50% премии каждому из инфраструктуры, плюс завышенные коммунальные платежи. Отсутствует оплата по факту услуг, оплата эксплуатации жилья, налог на недвижимость(жилья, квартиры), налог на недвижимое имущество -придомовой территории , страховка , и ,конечно, отсутствует само строгое законодательное регулирование.Есть и положительные стороны повышения тарифа: разделение должностей дворника и уборщицы, увеличение плошади уборки дворникам территории для уборки. Со слов Г.Голубовского знаю, что мусор с зелёной зоны вокруг дома будут убирать сами жильцы, дворники только асфальтированную часть территории ….. Чтобы привести в нормальный вид грядущее перевоплощение корпоративные права будут просто продавать. По вопросам частных инвестиций в городские коммунальные предприятия отвечает начальник управления экономики. В частные руки отдадут кладбища, мусорные свалки, канализационные коллекторы, что было , что есть, что будет всегда выгодно “бизнесу”(особенно свалок и кладбищ).Во-первых, это всегда гарантированный рынок услуг: никогда не перестанут мусорить или умирать. Во-вторых, можно в собственность получить коммунальное предприятие, и автоматически стать монополистом на рынке услуг, а значит появляется возможность “бизнесменам” устанавливать свои тарифы, цены. У монополиста одни права, а у горожан будут одни обязанности.У монополиста нет конкурентов, зато есть “крыша” в лице горвласти. Если реализация задуманного у горвласти и “бизнесменов” получится, то сразу же повысят стоимость вышеперечисленных услуг:на вывоз мусора, и др.,а на кладбищах будет полный капитализм. Можно отдать, или нет – решать гражданам города. Моё решение: в коммунальной(государственной) собственности должен находится метрополитен, пасстранс,зеленстрой,участки городского коллектора. Считаю, что коллектор-это стратегическое предприятие. А что касается содержания жековской инфраструктуры, то штату ЖЕКов и горвласти необходимо заключить контрактные трудовые договора, в которых есть права , есть обязанности, есть обязательства, есть ответственность, есть оплата, есть штрафные санкции…..всех сторон. А нам, горожанам, потребителям услуг, самим предстоит разобраться и с коммунальным тарифом, и с Договором на оказание услуг…..Но обо всём этом в следующих комментариях.

 • avatar
  I.MagnaCharta
  10 років тому

  …я би теж її почала з підвищення тарифів. Незначного, але підвищення, бодай на 5 %…-
  пишет Алина Дяченко. Сейчас многие видели на внешних стенах подъезда(-ов) многоквартирных жилых домов, в которых проживают большинство граждан нашего города, наклеенные расчёты жилищно-коммунального тарифа, перечень услуг и стоимость каждой услуги. Моей знакомой (экономистом по образованию) по одному дому, в котором она проживает,были проведены соответствующие экономические расчёты(с применением нормативно-правовой базы, с применением отраслевых корректировок, и проч.).От предложенного горсоветом тарифа в среднем 76% -это зарплата инфраструктуры, конкретнее на зарплату дворника 98,3%, но в гривне з.пл.утверждена только 1600грн, а кому будет начисляться разница, мне неизвестно.На з.пл.уборщицы- 72,5%, обслуживание дым.вент.каналов 98,77%, на освещение придомовой территории и лестниц – 41%….Относительно мусора, по ежемесячной норме положено и обоснованно рассчитано на 1 человека 85 м.куб,, а в тариф умышленно заложили и обязали потребителя услуг оплачивать 106 м.куб.!и прочее. На капитальные и обязательные текущие ремонты КП “Служба замовника” обязана была отводить 10% от ежемесячной суммы платежей жильцов многоквартирного дома. В платежах есть гарантированные обязательные перечисленные суммы на счета КП(или ЖЕКов) -Государством (жилищно-коммунальная субсидия) и платежи от жильцов многоквартирного дома. Попробуйте сами посчитать по месту своего проживания…..Я думаю. что наши расчёты совпадут. Да, и другие части тарифа – предмет отдельного разбирательства. Поэтому я бы начала с письменных запросов по каждой части жилищно-коммунального тарифа с обязательным расчётом……..Подпись лица в ответе на каждый Ваш вопрос=ответственность за изложенное в ответе….