• Сьогодні: Понеділок, 5 Грудня, 2022

Озеро на Пекарні: гриф «Купатися заборонено» фіктивний?

Липень14/ 2016
avatar
Ірина Ющенко

Журналіст видання "Маєш право знати", мешканка Броварів

Попри роботи з розчищення чаші озера, що в парку “Приозерний”, вода у водоймі “не дотягує” до отримання на неї паспорта, кажуть у броварській санепідемстанції. Однак уперше за десятки років у СЕС заговорили про придатність озера для купання. На якій  “стадії” перебувають роботи на даний час, чому попри чищення водойма залишається під грифом «Купатися заборонено” і що  треба  для того, щоб отримати на ставок паспорта, дізнавалися наші журналісти.

1 серпня роботи по розчистці ставка (саме так названо озеро на  Пекарні в проекті по реконструкції парку «Приозерний» – авт.) будуть тимчасово припинені – так стверджує директор КП «Бровари-Благоустрій» Андрій Василенко.

озеро на Пекарні

озеро на Пекарні
Бригадир контролює і корегує роботу екскаватора. 12. 07.

Та як повідомив нашим журналістам  бригадир  підрядної організації ТОВ «Трансгідробуд» пан Ігор, взагалі роботи не завершені. За два тижні робітники вивезуть пісок і “почистять” частину берега з боку багатоповерхівок – підсиплють землею. Інша ж частина водойми – з боку пляжу, залишається не «розпрацьованою». «Продовжимо восени, – кажуть підрядники. –  На період купання роботи з розчистки ставка припинено».

озеро на Пекарні
Відпочивальники: «Ми купалися, купаємося і будемо купатися, бо іншої придатної для купання водойми в Броварах немає». 12.07.

Причиною зупинки робіт стали трагічні події, що сталися на озері останнім часом. Нагадаємо: тиждень тому в ставку тонув чоловік, а 19 червня – підліток. За попередніми висновками експертів, хлопець загинув від удару струмом від земснаряду.

озеро на Пекарні
Роботи із розчистки дна озера земснарядом на літній період призупинено.
Силовий кабель до земснаряду.
Силовий кабель до земснаряду. Кадр ТСН.

На інформаційний запит наших журналістів щодо роботи земснаряду на озері Фіалковського, виконком міськради від 5.07.2016 р. повідомив, що «виїмка ґрунту з чаші ставу відбувається плавучими землесосними дизельними снарядами», а не електричними. Однак у інтерв’ю нашим журналістам бригадир ТОВ «Трансгідробуд» повідомив, що до загибелі підлітка паралельно з дизельними снарядами використовували і електричні. Після смерті дитини свідки вказали, що в озері «пробивало» струмом, а кабель, у якого була пошкоджена ізоляція, місцями знаходився у воді. Однак представники відділу капітального будівництва, які здійснюють технічний нагляд за виконанням робіт на озері, ніяких порушень не виявили. З усіма претензіями виконком “відправляє” до підрядників, які і мають здійснювати контроль за дотриманням правил техніки безпеки.

озеро на Пекарні

озеро на Пекарні

Що планувалося і що зроблено

Згідно з відповіддю, яку надав  директор КП на інформаційний запит депутата міськради Ірини  Веремчук, на реалізацію проекту «Реконструкція парку «Приозерний». Підвищення водозабезпечення водойми» Департамент екології Київської області виділив 4 мільйони (4 095 000 грн). Ще 400 тисяч (401 486, 40 грн) пішло з міського бюджету. Загалом – 4 496 486, 40 грн.  Як написано у проекті, підвищення водозабезпечення водойми “передбачає покращення екологічного стану чаші ставка та прилеглої території – смуги шириною до 25 м”.

За словами Андрія Василенка, остання розчистка озера була в 1970 році – у рік організації парку. За майже півстоліття водойма замулилася, частково заросла, показники якості води стали падати.  Із 3, 34 га поверхні води – 2, 28 га (68%) зайняла відмілина до 1, 5 м, при тому, що глибина озера має бути  2, 5 –5  метрів.

озеро на Пекарні

озеро на Пекарні
Підсипання берега землею.
озеро на Пекарні
Плиткою викладено всього близько 50 м пішохідної доріжки.

Наприкінці серпня минулого року КП «Бровари-Благоустрій» уклало з ТОВ «Трансгідробуд» договір на розчистку водойми і підрядники приступили до робіт. «Та виконати їх у повному обсязі в 2015 році не вдалося, – каже  директор КП. –  Лише частину – на суму 2 497  389, 60 грн, адже осока проросла на 6-8 метрів, тож її довелося вимивати землесосним снарядом. А це – додаткова затрата часу. Окрім того, пісок в озері – з домішками пиловидних та глинистих часток, що уповільнило стікання води та підсихання ґрунту в гідровідвалі для подальшого його вивезення транспортом». «Неоприходувані» кошти повернули в область, а щоб завершити роботи, у 2016 році було знову укладено угоду з ТОВ «Трансгідробуд» на  1 188 796, 80 грн. Та вже за кошти КП «Бровари-Благоустрій».

озеро на Пекарні
Працівники садового центру “Далас” продовжують роботи з формування  газонів  для засівання травою. 7.07.

озеро на Пекарні

Відповідно до договору, в цьому році підрядники мають закінчити розробку земснарядами 2 079 куб.м землі, вивезти 7 340 тон ґрунту, укріпити 1 677 кв.м укосів чаші озера посівом багаторічних трав із підсипкою рослинної землі, та облаштувати пішохідні доріжки.

Ще на початку 2013 року міський голова запевняв: у ході реалізації проекту планується не тільки розчистити природні джерела та поглибити водойму, а і, як зазначено у вимогах до облаштування території, обладнати зони відпочинку та пляжні зони. Із обіцяного мером, за рік, за майже 5 млн грн, до діла не доведено нічого.

Озеро чистять, а показники води не покращуються?

Згідно з висновками  ДУ «Київський ОЛЦ ДСЕСУ «Броварський районний відділ лабораторних досліджень», забрудненість водойми в останні роки сягнула критичної відмітки. Власне, чому і було прийнято рішення про розчищення ставка. Андрій Василенко переконує: проектом не передбачено, що озеро «роблять для купання». Воно має декоративне призначення, адже вода в озері – стояча: водойма утворилася на місці западини і живлення її здійснюється, в основному, за рахунок ґрунтових вод. Колишні працівники КП «Кіровгеологія»: геологи, геофізики, гідрогеологи та співробітники лабораторій підприємства, які проживають у будинках біля озера, стверджують: у ставку 5 джерел, тож водойма може забезпечувати себе самостійно, варто лише знайти і прочистити всі джерела та ретельно очистити чашу ставка.

озеро на Пекарні
Зі сторону пляжу озеро залишається не прочищеним. За словами старожилів, з цієї строни має бути ще 2 джерела. 7.07.

Та для того, щоб в озері можна було купатися, на водойму має бути паспорт. Однак, за висновками  СЕС, вода в озері до паспортизації не «дотягує». Особливо збільшення кількості бактерій провокує спека, а процеси самоочищення відбуваються у водоймі дуже повільно. Хоча проби на хімічні та мікробіологічні показники, потужність гамма-випромінювання та бета-забруднення намитого піску, взяті із дна озера на початку робіт 6.04.2016 р., показали, що всі показники в нормі. Також не виявлено у 10 взятих зразках піску яєць та личинок гельмінтів, цист та кишкових патогенних найпростіших.

До речі, за словами Андрія Василенка, взята суміш із дна виявилася не будівельним піском, а пилеподібним, адже його зернистість при нормі 1 мм склала 0, 008 мм.  Та замість утилізації такого «піску», рішенням виконкому ним наповнили пісочниці на дитячих майданчиках.

озеро на Пекарні

«Для того, щоб вода в озері покращила свої показники, на сьогодні ми зробили максимально: прочистили три джерела, прибрали берег від осоки, витягли з води та вивезли багато побутового бруду», – розповідає  бригадир підрядників. Та чому ж такі заходи не повпливали на якість води?

Щоб знайти відповідь на це питання, ми звернулися до експертів: спеціалістів ВАТ «Укрводпроект» – проектантів-субпідрядників (генпроектувальник – ТОВ «Архпробуд»), які проводили геодезичні, геологічні та гідрогеологічні дослідження озера. «Для того, щоб обрати метод очищення, варто з’ясувати, звідки йде в озеро забруднення», – порадили нам у ВАТ. Із потенційних джерел забруднення самі ж проектанти у документації назвали: найближчу багатоповерхівку, розташовану за 15-20 м від води, город, розміщений практично впритул до озера та житловий сектор, що неподалік. У свою чергу Андрій Василенко стверджує: ніяких вагомих зовнішніх причин забруднення водойми немає. Керівник столичної компанії ВАТ «ЕкоРесурси» Сергій Шеремеревич озвучує ще одну можливу причину забруднення  ставка: механізми, що чистять дно. «Найменше витікання дизельного палива чи мастил дуже токсичне для екосистеми і може значно заповільнити та дестабілізувати необхідний  біобаланс», – каже фахівець.

За словами депутата міської ради Ірини Веремчук, неналежне виконання підрядниками роботи та недотримання ними техніки безпеки відмічають відпочивальники, а також мешканці, котрі проживають навколо озера, більшість із яких – колишні працівники КП “Кіровгеологія”.

Гриф «Купатися заборонено» фіктивний?

«При плануванні очищення озера важливо спроектувати повний цикл заходів, який включає як земляні роботи: вибирання ґрунту з чаші озера, його переміщення, планування схилів, по необхідності – берегоукріплення, так і біологічні заходи по руху води та біобалансу в цілому, –  пояснює Сергій Шеремеревич. – Сформувати  в озері екосистему, яка регулюватиме обмінні процеси, тобто біоочищення, можна не залежно від способів поповнення води в озері».

Наскільки правильно було сплановано біоочищення озера, покажуть аналізи води після остаточного завершення робіт, адже проект має, у першу чергу, екологічну спрямованість. Останні ж санітарно-гігієнічні та мікробіологічні дослідження – від 1.07. 2016 р., за словами головного лікаря ДУ «Київський ОЛЦ ДСЕСУ «Броварський районний відділ лабораторних досліджень» Віталія Прокопенка, не гірші за попередні: «Процеси самоочищення води не стали гіршими, лактозопозитивні показники, тобто, фекальні забруднення, – на тому ж рівні, що і попередні, – каже Віталій Прокопенко. – Вода в озері не ідеальна, та небезпеки для купання немає. Наприклад, Десна в районі Пухівки зараз значно брудніша». І це при тому, що на вулиці спека! Тож гриф “Купатися заборонено” – лише «перестраховка» СЕС і  “алібі”  для міських чиновників, щоб  не доводити справу до отримання на водойму паспорта?

озеро на Пекарні
Глибина у центрі озера. Відпочивальники: «Табличка з написом «Купатися заборонено» тут стояла завжди, щоб із керівництва був менший «спрос», бо озером ніхто не займається».

Ймовірно, каже Ірина Веремчук, чиновники не зацікавлені в тому, щоб із озера було знято гриф «Купатися заборонено», адже отримання паспорта на водойму «тягне» за собою не лише необхідне фінансування, а і цілу низку робіт по її облаштуванню та відповідальність.

Та справу варто довести до кінця, вважає депутатка. «Має бути розроблено новий проект реконструкції озера, де буде передбачено комплекс заходів, що дозволять отримати на озеро паспорт, – говорить Ірина Веремчук. – Це і розчистка всіх природних ключів, передбачення можливості підкачки води в озеро, облаштування зон відпочинку, створення рятувальної служби, медпункту, роздягальні, душу, реконструкція свердловини з якісною водою юри,  функціонування бювету та інше».

Головне – щоб влада захотіла довести до «толку» єдину в Броварах природну водойму, придатну для паспортизації.

Фото – автора