
"Старожили" броварських ОСББ поділилися досвідом з новачками
28 січня ввечері в одній з новобудов міста відбулася лекція-екскурсія «Коридорами ОСББ». Ініціаторами виступили ГО «Самопоміч» та Ресурсний центр ОСББ міста Бровари, але фактично зібрав усіх відомий броварський активіст, голова ОСББ Андрій Саук. Зустріч відбувалася саме на території «володінь» Андрія - в холі багатоквартирного будинку по вул. Симоненка, 2А. Зібралося на неї кілька десятків людей, серед яких були як голови та члени правлінь різних броварських ОСББ, котрі ділилися своїм досвідом, так і новачки у справі створення ОСББ. Переважно це були люди, які невдоволені тарифами або роботою свого ЖЕКу і мають бажання змінити наявний стан речей.
Під час лекційної частини, а по суті жвавої дискусії, піднімалися юридичні, господарські, побутові й навіть психологічні аспекти функціонування ОСББ. Запитання від публіки були зовсім різні: як дуже елементарні, на кшталт «Що таке ОСББ? Як це розшифровується?», так і більш складні, які стосуються певних юридичних нюансів, наприклад, кому належить прибудинкова територія, скільки ОСББ повинно за неї сплачувати та за яким тарифом?
Розпочав спілкування головний організатор цього дійства Андрій Саук.
Андрій Саук – голова ОСББ будинку по вул. Симоненко, 2А (ЖК «Купава»). Мешкає в Броварах п’ять років, з них вже три роки є головою ОСББ (перші два роки – безкоштовно).
Він переконаний, що наші ЖЕКи - це контори, створені лише для того, аби обманювати та наживатися на мешканцях будинків, тож набагато ефективніше розпоряджатися своїм спільним майном самим.
Треба сказати, що будинок дійсно є спільним майном усіх власників квартир будинку, незалежно від того, обслуговується він ЖЕКом чи ні. Недостатня обізнаність наших громадян в частині своїх прав призводить до того, що вони з якогось дива щось вимагають від ЖЕКів, мера або держави. Пофарбувати їм стіни, зробити ремонт абощо. У той час як це їх майно і їх проблеми. Але деякі люди все ж таки витягли голову з піску і взяли відповідальність в управлінні своїм майном на себе. Хоча, правду кажучи, не тільки в необізнаності або пасивності людей справа. Значно простіше створити ОСББ та почати керувати «з нуля» в новому будинку, зі старими все складніше, а старий житловий фонд наразі значно переважає в структурі українського житла. Але є ОСББ і в таких будинках (в Броварах, зокрема, на Красовського, 12).
Спростовував Андрій і міфи про ОСББ (присутні могли ознайомитися з роздруківкою на цю тему), відповідав на різні питання. Наприклад, чи краще створити ОСББ на декілька будинків, чи на кожен – окремо. Так, Андрій вважає кращим останній варіант, а потім, каже, при бажанні можна об’єднатися в асоціацію. Загалом, окрім конкретних питань, люди цікавилися чітким механізмом створення ОСББ, покроковою інструкцією, навіть просили зробити їм розсилку з корисною інформацією на електронну пошту.
Потім слово перейшло «старожилу» в справі створення ОСББ у Броварах – Озимай Тетяні Петрівні.
Озимай Тетяна Петрівна - голова ОСББ будинку по Кірова, 28 (забудовник - компанія “Атлант”). Колишній заступник начальника управління ЖКГ Броварської міськради.
«Створити ОСББ найбільш реально, коли в будинку трапляються якісь проблеми», - вважає Тетяна Петрівна. - Як, наприклад, на Короленка, 66А, коли там на Великдень відімкнули воду на три дні. Тож жильці швиденько згуртувалися і створили ОСББ - і вже п’ять років добре себе почувають. А коли в будинку все більш-менш у порядку, то «розкачати» мешканців на створення ОСББ дуже важко, бо близько 70% людей - пасивні, яких все влаштовує». Наголосила вона і на тому, що на початку має бути сформована ініціативна група, з декількох людей, краще осіб з 15, бо «один у полі не воїн».
Торкнулися в бесіді й питання кворуму. Як відомо, для створення ОСББ треба зібрати на загальні збори більше 50% власників квартир (50% + 1) – тільки тоді збори вважаються правомочними. Розробляється статут, оформлюється протокол установчих зборів, а потім і реєструється ОСББ, отримує печатку, відкриває в банку рахунок, вноситься до Реєстру неприбуткових організацій. І все: тепер ОСББ може керувати справами будинку, а власники квартир виконують рішення, які прийняті членами правління. Але це лише формально. Якщо в будинку існує сильна опозиція, наголошували голови броварських ОСББ, то діяльність ОСББ буде нестерпною, бо такі мешканці будуть судитися, не платити за послуги і всіляко вставляти палки в колеса. Тому навчені власним досвідом радять знаходити спільну мову з кожним.
І це цілком реально і правильно, вважає Андрій Саук. Так, наприклад, що стосується оплати, то боржники існують завжди і всюди, але завдяки його ефективній політиці як голови ОСББ, в його будинку показник неплатежів становить наразі 8% (це дуже мало, бо середні показники – 20%). «Потрібно розмовляти з людьми, переконувати, наводити приклади, запрошувати колег з інших ОСББ, одним словом намагатися порозумітися», - каже Андрій.
Але все одно, як би ефективно ви не керували, все одно знайдуться невдоволені і звинуватять вас у чомусь, попереджають виступаючі. Тож радять до цього готуватися як до невід’ємної частини роботи будь-якого організатора та управлінця.
З іншого боку, Андрій Саук розказав, що за роки головування в ОСББ, він заробив певний авторитет, і люди йому зараз довіряють безоглядно, часто звертаються з будь-яких питань, навіть щодо вирішення проблем з галасливими сусідами.
Виступала на зустрічі також Галина Миколаївна Котляр.
Галина Миколаївна Котляр - голова правління ОСББ новобудови по Красовського, 8Б (ЖК «Атлант»). А мешкає вона по Шевченка 4А і є там членом правління ОСББ.
Жінка багато розповідала про свій досвід участі в керуванні ОСББ, в тому числі реальні приклади з так би мовити негативної практики. Прозвучала з її вуст пізнавальна історія про те, як з їх ОСББ судився один мешканець, а також про те, що про загальні збори повідомляти потрібно усіх мешканців офіційно листом з повідомленням і таке інше. Галина Миколаївна не радила ходити по квартирах одному, краще групою 2-3 особи, бо одного разу її мало не побили. Також зазначила, що велика кількість людей в правлінні неефективна. «На «свічку» достатньо 5 осіб, а для секційних будинків – по 3 людини на секцію», – вирішили присутні управителі ОСББ.
Згадали голови броварських ОСББ і про таку перевагу, як відкритість і прозорість ОСББ. Кожен власник квартири може ознайомитися з рухом коштів та залишками на рахунках. У деяких будинках навіть вивішують щомісяця звіти в холі. Від ЖЕКу, звичайно, такого добитися просто нереально, як і дізнатися обгрунтування тих чи інших тарифів.
Торкалися і «слизької» теми огорожі довкола багатоповерхівок. З одного боку, паркан, який раптово виріс на вчора ще вільній вулиці, нікого не радує, і завжди є невдоволені такими рішеннями, вони скаржаться і борються проти парканів. З іншого боку, мешканці будинків з ОСББ не бачать іншого способу вберегти своє майно, передовсім автомобілі, що вони залишають на ніч під вікнами у дворі.
Після майже двогодинної бесіди Андрій Саук провів для усіх охочих коротеньку екскурсію будинком. Головною темою стало освітлення на поверхах. Андрій порахував, що зі зміною ламп споживання електроенергії в коридорах скоротилося в 10 разів. Наразі витрати становлять 1кВт у годину у всьому будинку. Лампи змінили на діодні (з 40-ватних на 8-ватні). Витратили 25 тисяч гривень, а 34 – вже зекономили.
Обговорювали і питання датчиків руху, які дають ще додаткову економію, адже в коридорах не потрібне постійне освітлення. На жаль, коридори цього будинку спроектовано так, що в них зовсім немає вікон. В іншому випадку можна було би економити за рахунок денного світла, що проникає через вікна, та встановлення датчиків «день-ніч». До речі, в коридорах будинку було дуже тепло, чи то за рахунок відсутності вентиляції і вікон, чи то за рахунок ефективної політики теплозбереження.
Також Андрій розповідав, що в їх будинку є резервний і ремонтний фонди. Що вони, окрім заміни освітлення, вже робили поточний ремонт, «поштукатурили-пофарбували», купили насоси. Також зазначив, що на баланс ОСББ мешканці взяли лише будинок, без водопровідних комунікацій (інший варіант приніс би більше проблем, ніж користі, бо там багато технічних недоліків).
І наостанок всі бажаючі мали змогу піднятися на дах 21-поверхового будинку й отримати порцію позитивних візуальних вражень від нічних Броварів.
Взагалі, ініціатива на кшталт проведеної лекції здається цікавою і потрібною. У першу чергу навіть не отриманням якоїсь інформації, бо все потрібне людина, яка цікавиться питаннями ОСББ, може отримати за 5 хвилин в інтернеті. Але подібні заходи корисні хоча б тим, що люди спілкуються між собою, знайомляться, діляться певним практичним досвідом, мають змогу порадитися та надихаються чиїмось прикладом.
Фото - Світлани Яцив