Під кінець листопада виконком міської ради зареєстрував Броварське міськрайонне громадське формування з охорони громадського порядку і державного кордону «СВАБ». Згідно зі статутом, нова структура отримує повноваження, близькі до поліцейських. Але у співпраці або за погодженням із правоохоронцями чи органами місцевого самоврядування. Очолюють формування АТОвці, яких вважають близькими до міської влади.

Рішення про реєстрацію громадського формування виконком ухвалив 29 листопада. Як зазначено в статуті організації, формування утворюють ветерани АТО як громадське об’єднання на добровільних засадах.

Інформація про «СВАБ» та статут формування, надані Броварською міською радою

Мета – сприяти запобіганню та припиненню адміністративних правопорушень, злочинів, сприяти захисту життя та здоров’я громадян, рятувати людей і майно під час стихійних лих і надзвичайних ситуацій тощо.

Повноваження

Згідно з документом, громадське формування має право діяти переважно за погодженням або у співпраці з поліцією чи органами місцевого самоврядування. Водночас, члени «СВАБ» зобов’язані доставляти до свого штабу або відділку осіб, які вчинили адміністративні правопорушення з метою його припинення. Окрім того, члени формування мають право перевіряти документи громадян, спільно з правоохоронцями затримувати осіб, у невідкладних випадках – використовувати автотранспорт підприємств, установ, організацій або громадян.

Як вказує юрист Олексій Скочко, прописані в статуті права та обов’язки громадського формування у випадку їх виконання можуть обмежити права громадян на вільне пересування. Окрім того, транспортні засоби громадян і підприємств можна використовувати лише за згодою їхнього власника. Слід зазначити, що згідно із Конституцією України права та свободи людей визначаються лише законами.

Громадське формування «СВАБ», - йдеться в статуті, - діє в межах Броварів та Броварського району. Водночас, як уточнюють в Головному управлінні Національної поліції в Київській області, організація не пройшла процедуру державної реєстрації. Тому, допоки цього не станеться, структура не може здійснювати свою діяльність. Станом на 26 грудня, даних про броварський «СВАБ» досі нема в Єдиному державному реєстрі.

Фінансування

Кошти на свою діяльність «СВАБ» може отримувати з різних джерел: як із добровільних внесків юридичних і фізичних осіб, так і з місцевих бюджетів. Від влади міста і району громадське формування може також отримати службові приміщення, необхідний інвентар і засоби зв’язку. Збитки, заподіяні майну представника організації або членів його родини у зв’язку з виконанням ним обов’язків із охорони громадського порядку, можуть бути відшкодовані так само з місцевого бюджету. Але в подальшому цю суму мають стягнути з винних осіб.

Керівництво

Керівника «СВАБ» обирають на зборах організації «всерйоз і надовго» – на 5 років. Як зазначено в офіційній відповіді Броварської міської ради, очільником структури вже призначений Роман Комендант. А заступником керівника є Віктор Прензилевич. Обох пов’язують із організацією АТО-М, близької до міської влади. Як зазначено на сторінках об’єднання в соцмережах, Віктор Прензилевич є заступником голови правління цієї організації.

Слід згадати, що у 2015 році Роман Комендант і Віктор Прензилевич стали єдиними бійцями АТО, які отримали по 3-кімнатній квартирі в новобудові від «Лісового кварталу», що по вул. Київській, 243. Усього тоді виділили 24 квартири. Новина про це викликала шквал негативних емоцій у соцмережах: мовляв, помешкання видали поза наявною чергою.