У неділю, 7 жовтня, у броварському парку «Перемога» поблизу пам’ятника Танкістам-визволителям (танк Т-34) відбулась акція-перформанс «Фестиваль гречки». У такий спосіб організатори дійства - ГК«Наступ» - намагались привернути увагу броварчан до проблеми підкупу виборців напередодні голосування 28 жовтня. Серед тих, хто допомагав із проведенням заходу, були помічені місцеві студенти, громадські активісти та журналісти, а серед відвідувачів – люди різного віку - від батьків із маленькими дітьми до пенсіонерів.

З самого початку ведучий акції пообіцяв нагодувати присутніх “традиційною стравою кожних передвиборчих змагань” – гречкою. Під звуки “гастрономічних” пісень Михайла Поплавського активісти розклали звукову апаратуру та реквізит, а на столах – різноманітні харчі, якими зазвичай підкуповують виборців політики – гречка, рис, цукор, олія, печиво тощо.

Думки людей

Анонсуючи «вуличний театр», що ось-ось мав розпочати свою іронічну виставу, ведучий вирішив поцікавитися у присутніх, чи траплялися з ними випадки, коли їм пропонували продуктові набори від політиків перед виборами і чи не було в них відчуття, що їх підкуповують.

Одна пенсіонерка розповіла, що отримувала продуктовий набір від Ігоря Сапожка, в якому були 1 кг цукру, 1 кг вермішелі, 1 кг рису, пачка печива, пляшка олії, 1 кг гречки та 1 кг борошна. Жінка висловила подяку за набір міському очільнику. Інша пенсіонерка підтвердила, що отримувала такий самий набір від Сапожка.

Ще одна жінка по ходу розмови зауважила, що Ігор Васильович обіцяв доплати у розмірі 100 грн., і такі доплати, за її словами, були, але в один прекрасний момент раптом припинились. «Ну ви ж проголосували. Все. Роль свою виконали», - з іронією прокоментував ведучий.

«Ми довольні, що нам дають ці хотя би пайкі, патамушо як нічого – то й нічого. А як пайок єсть – воно трошки веселіше», - зазначила ще одна жінка. На її думку, це – демонстрація поваги до пенсіонерів. Однак на аргументи про те, що таким чином купують голоси , щоб прийти до влади та вкрасти значно більше «з наших з вами кишень», ніж коштують ці пайки, пані відповісти не змогла.

Однак були і критичні думки серед людей. Інша пенсіонерка, що взяла слово, відверто назвала продуктові набори хабарництвом та знущанням над людьми, зауваживши, що звичайні люди животіють у той час, коли владоможці багатшають. «Він дає гречку? Та хай би він їв ту гречку сам», - емоційно одказала пані.

Інша жінка розповіла, що знає Сергія Федоренка особисто. «Нещасний масажист, скромненький, з портфельчиком, забрав басейн в дітей… діти там не купаються», - згадала пані на басейн школи № 9. На її думку, потрібно добре думати, перед тим як за когось голосувати. «Не дай бог, щоб такі були при владі!» - наголосила жінка.

Ще один пенсіонер закликав людей брати пайки, але мати свою голову на плечах, коли справа доходить до голосування: «Треба брать, бо це за наші гроші вони куплені!» - завершив чоловік.

Презентація кандидатів

Аж ось організатори розпочали своє дійство та стали запрошувати на імпровізовану кухню «кандидатів у народні обранці», які найбільше відзначились роздачею “продпайків” на цих виборах. Першим покликали «Діджея», який уособлював Дмитра Ратнікова. Як розповів громадський активіст, координатор ГК “Наступ” Андрій Качор, підкуп виборців у Броварах «прославився» вже на всю Україну. Зокрема, Ратніков, більше відомий в певних колах як DJ Alighieri, зі своїх агітаційних наметів на День міста роздавав морозиво. Незважаючи на те, що це є порушенням, влада не припиняла такі дії, в той час як не так давно міліція протиправно перешкоджала діяльності та демонотовувала агітаційні намети опозиційних сил. За словами Качора, інші порушення передвиборчого законодавства з боку цього кандидата їхній рух оприлюднить незабаром у відеоматеріалах.

Другим на «політичну кухню» покликали «Масажиста», що уособлював кандидата Сергія Федоренка. На думку Качора,  саме Федоренко роздав найбільше продуктових наборів, причому робив це серед білого дня у самому центрі Броварів (у культурному центрі «Прометей») і неодноразово.

Далі ведучий вирішив поспілкуватися з персонажами. Організатори висміяли ораторські здібності «Масажиста», коли він намагався відповісти на запитання про те, чи може кожен охочий з присутніх на акції прийти до нього на прийом. А «Діджей», відповідаючи на запитання про те, що потрібно зробити, щоб стати справжнім діджеєм, запевнив, що, перш за все, необхідно взяти чиюсь музику та видати її за свою, а далі просто налаштувати людей на свій ритм, щоб ті робили те, що він їм скаже.

Третім запросили на кухню кандидата «Чесного», який, вийшовши, одразу дістав плакат із надписом «Не голосуйте за гречку!» Як зазначив Андрій Качор, незважаючи на постійні підкупи виборців, все-таки лишаються кандидати, які ведуть свою передвиборчу кампанію чесно. Громадський діяч зауважив, що таким кандидатом для кожного виборця може бути своя людина, але саме за такого варто голосувати - за того, хто пропонує правду, справедливість, розвиток і демократію.

Продажність та право сили

Продовжуючи перформанс, ведучий запросив персонажа «Продажна співачка», що символізує тих співаків, які за гроші агітують зі сцен за різні партії  чи різних кандидатів, перебігаючи з одного табору в інший. «Діджей» та «Масажист» заплатили «співачці», а «Чесний» - принципово відмовився, через що за перших двох вона закликала голосувати, а за останнього – ні.

Після цього персонаж «Чесний» закликав людей розбиратися у політиці та політиках, згадуючи при тому приклади з історії, які мають, на його думку, навчити народ боротися проти несправедливості та гноблення.

Аж ось на імпровізованій сцені з’явилась група персонажів-журналістів, яка хотіла «висвітлити події», однак їм почали перешкоджати персонажі-невідомі. Заклики про допомогу та забезпечення громадського порядку до персонажів-міліціянтів ні до чого не призвели. Останні почали пояснювати, що нічого не бачать, нічого не можуть зробити та порадили звертатися до вищих сил. Через деякий час вже «Міліцыя» з доларовими купюрами у кишенях почала нападати на «Чесного», журналістів та простих перехожих.

Перемога за правдою?

Після довгих імпровізацій, активісти нарешті зготували гречану та рисову каші та початстували ними учасників акції.

Опісля кожен виборець зміг взяти участь у виборах. Організатори запропонували віддати свій голос або “за гречку”, або “за правду”. Коли справа дійшла до підрахунку, у процес почав активно втручатися «Підрахуй», намагаючись перетасувати результати. Однак, завдяки зусиллям громадськості, йому не вдалося викривити резільтати, і перемогу здобула “правда”!

Також читайте репортаж з події на сайті Громадянської кампанії “Наступ.