
Журналіст? Стоп! Місце!
Команда сайту «МПЗ» може не поділяти погляди авторів та не несе відповідальності за інформацію, опубліковану у розділі «Блоги». Відповідальність за зміст, достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори текстів, розміщених у розділі «Блоги»
Учорашнє рішення депутатської комісії броварської міськради щодо контролю над місцевими журналістами, хоч і було прийняте у майже безконфліктній атмосфері, насправді може спричинити дуже конфліктні наслідки.
Що ж, власне, сталось?
На сесії броварської міськради у цей четвер місцеві депутати можуть прийняти чергове антиконституційне рішення, яке зазіхатиме на свободу вільного пересування громадянина України. Секретарем міської ради Оленою Семенюк, що представляє Партію регіонів, зареєстровано проект рішення, згідно з яким всім присутнім окрім депутатів - в тому числі й журналістам - планують повністю заборонити пересування по сесійній залі, а в разі порушення заборони – примусово видалятимуть за двері. Це рішення було підтримано вчора усіма депутатськими комісіями, і лише два депутати – «ударівці» Юрій Чередник та Роман Сімутін - виступали категорично проти винесення рішення на сесію у такому вигляді, у якому його запропонувала Семенюк.
Нагадаємо, що протокольне доручення розробити подібний проект на минулій сесії дав особисто міський голова Ігор Сапожко, член Партії регіонів. Мер Броварів вирішив «прикувати» пресу до конкретних місць після виступу свого місцевого партійного боса Сергія Федоренка, який поскаржився, що журналісти днями «мали нахабство» знімати відкрите засідання земельної комісії. І хоч це чітко передбачено діючим законодавством, такий вчинок до глибини душі обурив особистого масажиста Азарова.
«Підспівувала» Федоренку його колишня підлегла, а тепер депутат від Партії регіонів Людмила Жеребцова: на засіданні депутатської комісії вона запропонувала обмежити фотографів ще й у використанні окремих елементів знімальної техніки. А зрештою, в серцях, заявила: «Це ще в нас регламент дуже демократичний. А в інших - там чітко: за руки-за ноги і вивели!».
Прикметно, що пані Жеребцова не припинила своє підлабузництво до “людини-тролейбуса” та затято відстоює його інтереси навіть після того, як нещодавно міська влада усунула її від керівництва КП «Оздоровчо-реабілітаційний центр», де базується скандальне ПП «Феско», котре належить Федоренку.
Чим це небезпечно?
Якщо броварські депутати приймуть подібне рішення, це значно ускладнить життя місцевій пресі, і як наслідок – доступ броварчан до інформації про діяльність місцевої влади. Міські депутати можуть визначити журналістам місце, яке буде абсолютно непридатне для ведення фото- та відеозйомки. Зрештою, в такому місці може бути дуже нелегко спостерігати навіть за персональним голосуванням: наразі тільки зі сторінок нашого сайту можна дізнатись про деякі поіменні результати голосувань. Адже по-осібний підрахунок голосів, в якому було б зафіксовано персональне голосування кожного депутата – як то проводиться в тій же Верховній або обласній раді – в Броварах не зазначається навіть в протоколах.
Крім того, перед фото- чи відеооператором банально може стати черговий «тітушко» чи «начальник спецвідділу» та загородити об’єктив, як це вже було раніше, коли практику відеозапису пленарних засідань почав вести депутат Павло Різаненко. Проте на відміну від того резонансного випадку, тепер оператор не матиме змогу відійти в бік, адже пересуватись – заборонено! Тому якщо журналіст захоче продовжувати виконувати свої професійні обов’язки, його тут же виведуть з зали – це передбачено тим же проектом, тільки за рішенням депутатів. Чи підтримає депутатська більшість пропозицію видалити з зали незалежну пресу та «особливо улюблених журналістів» – не важко здогадатись.
На цьому етапі починається найцікавіше, адже не зрозуміло, хто буде виконувати дане протизаконне рішення. Річ в тім, що згідно з діючим законодавством, міліція не має право бути присутня на сесії. Але водночас лише правоохоронці можуть здійснювати фізичний вплив на громадянина. З іншого боку, рішення депутатів не має юридичної сили для негайного його виконання журналістом. Якому ці журналісти – щось мені підказує – не збираються підкорятись. То хто ж заламуватиме пресі руки-ноги? Правильно, самі депутати – більше нікому. То ж відтоді, згідно з регламентом, голова профільного комітету, пристрасна Людмила Жеребцова, зможе реалізувати свою фантазію грубо торкатися журналістів та операторів - шикарне може вийти з цього відео.
До чого це може призвести?
У результаті ми матимемо постійні конфлікти під час сесій, влада не здатна буде приймати необхідні для функціонування міста рішення (але також і дерибанити землю), депутатські засідання перетворяться на балаган, сутички за участі операторів та їхніх штативів, візити до сесійної зали переляканих міліціонерів і ще багато різноманітної дурні. Утім інші журналісти –
Учорашні події під Київрадою не залишають приводів в цьому сумніватись. Проте на відміну від багатьох представників опозиції тоді на Хрещатику, наші «буйні» навряд чи
Сапожко та його команда вже достатньо довго і чітко йдуть на постійне загострення ситуації і подальше провокування фізичних сутичок громадян з владою, в тому числі й для того, аби потім переслідувати журналістів у судовому порядку. Рішення про заборону пересування працівників ЗМІ, хоч і здається на перший погляд не аж таким страшним, насправді з тієї ж серії і потягне за собою ланцюг ганебних для міста наслідків, відповідальність за які нестиме особисто Сапожко та Партія регіонів, якій і належить авторство цієї схеми.
«Покращення» впевнено торує шлях до деспотизму й тотальної цензури, позаяк поки не зустрічає організованого масового опору. Але ж «добро має бути з кулаками»!