• Сьогодні: Середа, 7 Червня, 2023

Пропозиції щодо перейменування вулиць у Броварах винесено на громадське обговорення

  • 41310
  • 41310
  • 41310
  • 41310
  • 41310
  • 41310
  • 41310
  • 41310
  • 41310
  • 41310
  • 41310
  • 41310
  • 41310
  • 41310
  • 41310
  • 41310
  • 41310
  • 41310
  • 41310
  • 41310
  • 41310
  • 41310
  • 41310
  • 41310
Червень26/ 2015
avatar
Дмитро Карпій

Журналіст "Маєш право знати", активіст Громадянського руху "Відсіч", голова комісії Броварської міської ради з питань найменувань та пам'ятних знаків

Цього вівторка, 23 червня, відбулося засідання комісії Броварської міської ради з питань найменувань та пам’ятних знаків, на якому заслухали пропозиції робочої групи щодо перейменування вулиць. Краєзнавці та активісти, які увійшли до групи, зачитали підготовлені переліки назв доріг, які пропонують змінити. У напрацюваннях групи міститься і аргументація – чому таку назву треба прибрати і чому так варто назвати. Частина комісії з числа колишніх членів Партії регіонів і комуністів сприйняла не всі пропозиції, однак рішень щодо списків не ухвалювала. Лише висунула на громадське обговорення перелік із назвами, які потрібно замінити в першу чергу. Форми консультацій із громадськістю не конкретизували, але вирішили, що слухатимуть думки людей до 10 серпня.

Робоча група подала два переліки із назвами вулиць, провулків, а також парку і скверу. У першому вказали назви, які, на думку дослідників, незаперечно підлягають перейменуванню. До нього потрапили 44 вулиці та провулки, а також один сквер.

 

До другого переліку потрапили 24 вулиці з провулками та один парк. Як зазначають учасники робочої групи, до списку віднесені назви, породжені підросійським колоніальним минулим України.

 

Зі слів представників робочої групи, у складанні другого переліку вони керувалися перш за все потребою комплексного підходу до іменувань броварських топонімів. На думку розробників, у вулицях нашого міста укорінено забагато назв, пов’язаних СРСР і Росією. До того ж, такі імена не доречні ще й тому, що проти України триває війна – з боку Російської Федерації.

Перейменування_23.06.201500019

Нагадаємо, що думку про комплексний підхід до перейменування на попередньому засіданні комісії висловив запрошений експерт із Інституту історії України Національної академії наук – В’ячеслав Станіславський. Він зауважив, що в іменах броварських вулиць є велика кількість назв, присвячених козацькій добі. Водночас, не представлені або мало представлені інші періоди історії України.

Перейменування_23.06.201500026

Зі слів учасників робочої групи, вони врахували аргументи історика. До списків потрапили назви на честь діячів і явищ княжої доби, Перших і Других визвольних змагань, дисидентського періоду тощо. Варто зазначити, що багато пропозицій стосуються увіковічення осіб, які мали стосунок до Броварів або Броварщини. Окрім того, краєзнавці та активісти запропонували повернути історичні назви тим вулицям, які їх втратили.

Перейменування_23.06.201500017

Слід зауважити, що комісія з питань найменувань і пам’ятних знаків складається переважно із колишніх членів Партії регіонів, колишніх комуністів і представників міської влади. Ця частина дорадчого органу не висловлювала негативу щодо перейменування вулиць «нейтральними» та історичними назвами. Водночас, пропонували не називати іменами людей. Очільниця броварського відділу культури Наталя Багмут висловлювалась за врахування імен лише митців (художників, письменників тощо).

Перейменування_23.06.201500014

Деякі пропозиції, зокрема назвати вулиці іменами Степана Бандери та Джеймса Мейса, представники комісії «взяли на сміх». Як можна було зрозуміти з дискусії, «регіонали» не знали, хто такий Мейс і який він зробив внесок у донесення правди світовій спільноті про Голодомор.

Слід зауважити, що представники робочої групи ще раніше заявляли про некомпетентність членів комісії. Також вони зазначали, що її діяльність має ознаки саботажу, зокрема саботажу декомунізації міста протягом останніх двадцяти років. Того ж дня частина учасників групи подала звернення до міського голови з проханням змінити склад комісії.

 img316 img317 - Копія

Окрім того, учасники робочої групи зазначають, що мають намір подати скаргу до прокуратури. Вони підозрюють комісію у фальсифікації документів. Зі слів краєзнавців та активістів, інформація у протоколі засідання 3 червня не відповідає озвученому та проголосованому на цьому засіданні.

Комісія запропонувала перейменувати вулицю Постишева не на Джеймса Мейса. Спочатку колишній комуніст Анатолій Лемпіцький порадив назвати цю вулицю іменем Олекси Алмазова. Інші члени комісії запропонували увіковічнити Миколу Лисенка – місцевого броварського діяча. Однак до голосування так і не дійшло. Засідателі вчасно схаменулися – у Броварах вже існує вулиця Миколи Лисенка – на честь відомого українського композитора.

Перейменування_23.06.201500021

На засіданні комісія також розглянула і пропозиції, які надійшли не від робочої групи. Зокрема, рекомендували міськраді назвати іменем требухівського діяча Миколи Сома вулицю Будьонного. А також відхилили пропозицію перейменувати вулицю Петровського на… вулицю Петровського. Зі слів голови комісії, саме так було написано у зверненні громадянина.

Рекомендацій щодо списків від робочої групи члени комісії не ухвалювали, лише вирішили виставити перший перелік на громадське обговорення – до 10 серпня. Як саме проходитиме обговорення, не уточнили. Зі слів учасників, потрібно подивитися на реакцію громадськості на ці пропозиції.

Окрім іншого, на робочу групу поклали обов’язок підготувати перелік пам’ятників і меморіальних дощок, які необхідно демонтувати відповідно до закону про декомунізацію.

Фото – Бажен Левковець.

  • avatar
    rain
    8 років тому

    Є можливість назвати вулиці красивими і корисними для аури міста словами ,
    а вони знову покійників пропонують .

    • avatar
      Дмитро Карпій
      8 років тому

      В нас вже цілі райони є бузкові, ябруневі, ялинкові. Мені така беззмістовність геть не довподоби. Смаки різні, а думати варто про майбутнє. Я певен, діти так краще історію вивчать і не робитимуть помилок наших попередників.

      • avatar
        rain
        8 років тому

        Смак тут ні дочого . а історію вчать з книжок , а не по назвам вулиць .
        І доречі , Марія Лагунова не хотіла щоб в її честь назвали вулицю в Броварах .
        Взяли дибіли і назвали . Вона відмовилася жити на цій вулиці ,
        але згодилася жити на торгмаші .
        Я тоді був молодий і жив на цій вулиці і мені було однако .
        З роками приходить переоцінка цінностей .
        Так що Дмитре , років так десь за 30-40 у вас буде їнша думка про постійну беззмістовнісь , чи про назви відповідні конюктурі поточного часу .
        І поверніть назву БРОВАРІ , а не на кацапський лад БРОВАРИ .

        • avatar
          Дмитро Карпій
          8 років тому

          З книжок? Чомусь соціологи, психологи, педагоги трохи іншої думки. Людей вчить і виховує те, що її оточує. Воно формує уявлення про світ і ментальність із дитинства. І тим паче це важливо для більшості людей, в яких низький поріг критичного мислення.

          За законом, можна назвати лише іменем померлого і лише маючи згоду родичів. І, знову-таки, померлому все одно, а нам треба думати про майбутнє.

          • avatar
            rain
            8 років тому

            Судячи з того що на територіях шкіл і не тільки , не встигають прижитися молоді дереваця , це яскравий приклад порогу мислення тих же педагогів і психологів .
            Яке уявлення про світ вони формують , якщо елементарно не можуть навчити дітей любити природу . А ментальність формується на генному рівні .
            І нетреба цього зверхнього (з книжок?) . Бо таке відчуття що ви не знаєте що таке книжка , і що таке бібліотека . Хоча все можливо .
            Доречі , це вже за ссср нав’язали масово називати вулиці прізвищами привидів , які до тої чи іншої місцевості немали аж ніякого відношення .

  • avatar
    Igor Savinov
    8 років тому

    Для історії характерним є спіральним розвиток: спочатку вулиці і майдани називають іменами одних покійників, потім приходять інші, починають перевертати гроби і перейменовувати вулиці на інші. Давайте слідувати правилу цивілізованих країн – як вулицю перший раз назвали, так і ця назва повинна залишатися доти, аж доки останній житель вулиці не піде в інший світ
    Як би почувалися громадяни, коли б їх сьогодні називали одними іменами, а через деякий час іншими.
    . Жодних перейменувань, жодних переписувань історії. Хочете доповнити – доповнюйте. Якщо вже назв для вулиць не вистачає – давайте їм буквенно-цифрові назви.

    Вже задовбали так звані провокатори, яких завжди вистачали в часи непевності та смути: революції 1917ор – все що було від царської Росії – на злам, 20-30 роки 20ст. все що було в 10-20роки – на злам. І так все ламаємо, а на те щоб створити щось – мізків не вистачає. Давайте з перейменуванням вулиць пограємося. І так вже бюджет на позичках Міжнародного валютного фонду, а нам ще кошти на перейменування вулиць потрібно знайти. І знову обдиратимете народ, який і так вже ледве зводить кінці з кінцями. Наразі це питання не настільки актуальне. Коли в нас запрацює в країні соціалізм по європейськи, такий наприклад, як у Швеції чи Нідерландах, от тоді поставте питання на загальний референдум про перейменування вулиць.