• Сьогодні: Середа, 27 Жовтня, 2021

Могилу видатного лікаря Ісаака Фельдмана обіцяють впорядкувати вже цієї весни

Березень29/ 2013
avatar
Дмитро Карпій

Журналіст "Маєш право знати", активіст Громадянського руху "Відсіч", голова комісії Броварської міської ради з питань найменувань та пам'ятних знаків

Фельдман _2
Ісаак Лазаревич Фельдман

12 березня Виконавчий комітет Броварської міської ради рішенням № 121 доручив управлінню житлово-комунального господарства встановити надмогильну споруду на місці поховання лікаря Фельдмана Ісаака Лазаревича.

Фінансове забезпечення витрат на встановлення пам’ятника комітет визначив за рахунок коштів у межах виділених асигнувань. Згідно з відповіддю виконуючого обов’язки міського голови Василя Андрєєва, гроші на втілення ініціативи передбачені Міською програмою утримання та розвитку об’єктів житлово-комунального господарства на 2011 – 2015 роки, затвердженої рішенням Броварської міської ради 3 лютого 2011 року № 127-06-06. Відповідно до чинної редакції документа (зміни відображені у рішенні Броварської міської ради № 799-27-06 від 20 грудня 2012 року) у частині «Утримання об’єктів благоустрою» передбачені видатки у розмірі 20 тис. грн. на здійснення заходу – «Встановлення пам’ятників та пам’ятних знаків».

Як зазначив апарат Броварської міської ради, рішення (за № 507) про впорядкування могили відомого броварського діяча міськрадою було прийняте ще 14 жовтня 2008 року. Згідно з документом також було передбачено занесення прізвища лікаря Фельдмана на меморіальну дошку біля пам’ятника загиблим жителям нашого міста по вул. Кірова. Нині його ім’я викарбуване у списку з-поміж імен сотень інших броварчан, розстріляних нацистами.

Image00019

Image00024

У Броварській міській раді також повідомили, що на виконання нещодавньо прийнятого рішення №121 замовлено проектно-кошторисну документацію на виготовлення та встановлення надмогильної споруди. Після її погодження, за словами чиновників, у передбаченому порядку будуть проведені відповідні роботи зі встановлення пам’ятника. Рішенням виконком визначив термін виконання робіт – до 10 травня 2013 року.

IMAG1767  IMAG1768

Стан могили сьогодні

На сьогодні поховання Ісаака Фельдмана розміщене на Старому кладовищі у Броварах. Пам’ятник – металевий, пофарбований; похилився, ймовірно через просідання могили. На споруді встановлено металево-керамічні фотографію та табличку з іменем, роками життя та написом російською «Погиб от руки фашистских захватчиков». Могили Ісаака Лазаревича та його сестри (розміщена поруч) мають невелике цементно-піщане декоративне окантування. На похованні сестри пам’ятник відсутній взагалі.  Дві могили обнесені металевою огорожею.

Image00012

Слід зазначити, що незважаючи на велику товщину снігу, утворену нещодавнім буревієм, до поховання Фельдманів була прочищена доріжка, а коло могил присутні хоч і штучні, але квіти. За словами майстра кладовища Бориса Яковича, це поховання «Броварська ритуальна служба» доглядає регулярно, враховуючи історичне значення особи та його популярність серед відвідувачів.

Історична довідка

Ісаак Лазаревич Фельдман – відомий у Броварах лікар, що 1911 року відкрив у нашому місті першу лікарню на 10 ліжок, яку вже за радянських часів у 1936 році було розширено до 25 ліжок. Невеликий колектив, очолюваний Фельдманом, обслуговував не лише Бровари, але й прилеглі села. Ісаак Лазаревич не припиняв роботи навіть під час Німецько-радянської війни, зокрема й під час нацистської окупації міста. У ніч з 11 на 12 грудня 1942 року лікаря розстріляло Гестапо.

За словами працівників Броварського краєзнавчого музею, тіло Фельдмана лежало у дворі Броварського Гестапо аж до приходу радянських військ у місто. У жовтні 1943 року лікаря разом із родиною поховали на Єврейському кладовищі у Броварах, що було розміщене у південній частині нинішнього парку «Перемога». Нині на місці поховання побудований меморіал «Загиблим у Великій вітчизняній війні броварчанам», вже згаданий вище. У 1960-х роках Ісаака Лазаревича разом із сестрою перепоховали на Старому кладовищі.

На сьогодні у Броварах на честь Фельдмана названо вулицю та встановлено пам’ятну дошку на будівлі Центральної дитячої районної лікарні по вул. Кірова, 47, де була розміщена клініка, заснована лікарем.

Дошка_Фельдман
Фото з Вікіпедії

 Команда «Маєш право знати» прослідкує за виконанням рішення виконкому та повідомить про результат читачів.