• Сьогодні: П’ятниця, 29 Березня, 2024

Димовий геноцид Броварів: чи зупинить його міська влада?

Квітень12/ 2017
avatar
Ірина Ющенко

Журналіст видання "Маєш право знати", мешканка Броварів

Його, основу основ, у Броварах знову і знову хоронять, коли спалюють на своїх обійстях сміття, коли димлять твердопаливні котельні, коли «трублять» небезпечними викидами у повітря підприємства. Чисте Повітря. Воно, як і вода, як флора і фауна, смертельно хворе. І ми, мешканці міста, як частинка живої природи, поступово мутуємо і помираємо разом із ним. Скільки потрібно жертв, щоби влада почала щось робити задля припинення димового геноциду? Що потрібно для того, щоб містяни не копали своїми руками для себе яму?

У місцевих FB-групах «Бровари» та «Новини Броварів» містяни постійно викладають фотофакти, як димить у різних куточках Броварів. Особливо страждає від задимленості місто восени та повесні: то горить ліс, то в полі палає суха трава, то димлять багаття на обійстях броварчан. Проблема забруднення повітря з кожним роком стає все гострішою, адже ні для кого не секрет, що саме вдихання диму і смороду є причиною легеневих, серцево-судинних та онкозахворювань.

Спецвідділ – екологу, еколог – спецвідділу

Функцію контролю щодо незаконного спалювання сміття та листя у Броварах покладено на спецвідділ контролю за станом благоустрою та зовнішнім дизайном міста. Згідно з п.6.3 посадової інструкції начальника спецвідділу, він «організовує перевірки стану благоустрою, чистоти та порядку на території міста спільно з представниками виконкому Броварської міськради», та згідно з п.6.11 «направляє протоколи в адміністративні комісії для притягнення порушників до відповідальності».

«За останні три роки працівниками спецвідділу із благоустрою не складено жодного адмінпротоколу за спалювання сміття», – інформує начальник спецвідділу Олег Єжаков. Та хоча в 2016 році такі звернення й були, однак працівники на порушників ніякого впливу не мають, каже начальник: мовляв, дим із-за паркану – це порушення екологічного законодавства, а не благоустрою міста.

Йому суперечить броварчанка Ангеліна Козлова, яка працювала у Броварській міськраді у 2001-02 роках. Та додає в коментарях нашим журналістам: “Ми робили комплексний обхід приватного сектору, говорили з мешканцями одразу про все: будівельне сміття, остови заржавілих авто біля паркану, гілля, багаття. Що заважає працівникам спецвідділу викликати з подвір’я мешканця та пояснити: складаємо на вас попередній припис, якщо не виправитеся – передамо на адмінкомісію. Профілактичні бесіди можуть бути навіть більш ефективними, ніж протоколи. А якщо й протокол скласти – то вся вулиця буде невдовзі в курсі!”

Олег Єжаков

У Юрія Жимайлова, новопризначеного головного еколога Броварів, здивуванню також немає меж: «Займатися проблемою спалювання сміття – повноваження спецвідділу з благоустрою, які мають ходити по дворах і кожному порушнику виписувати штрафи, – пояснює фахівець. – Згідно із законом, у мене таких повноважень немає».

Юрій Жимайлов

А ще, веде далі пан Єжаков, повноваження спецвідділу не поширюються на земельні ділянки, що знаходяться у приватній власності. А палять, зазвичай, каже начальник, у приватному секторі. І ввечері, коли працівники спецвідділу вже не працюють. Та навіть і робочий час не гарантує, що із спецвідділу відреагують оперативно: роботу на день планують завчасно, тож руйнувати плани навряд чи зможуть. До того ж, мають лише один автомобіль. Та є ще одна причина «безпротокольності”: порушники не надають своїх паспортів, на основі яких і складається адмінпротокол про порушення. Мовляв, ось таке замкнуте коло, пояснює пан Єжаков.

Поворот із вул. Ярослава Мудрого  (Кірова) на вул.Гоголя. “На мої зауваження – тільки сміх”. Фото: Олена Успенська

Тож якщо мешканці побачать, що десь димить, Олег Єжаков радить краще звертатися в поліцію: тільки правоохоронці можуть встановити особу правопорушника, затримати його та скласти протокол. У спецвідділу все одно немає бази, щоб встановити особу порушника, пояснює пан Єжаков. Та поліція, каже начальник, не завжди і виїздить. Тож радять факт паління все ж сфотографувати та зателефонувати у спецвідділ за номерами 5-34-924-61-28 із 08:00 до 17:00 (крім вихідних), або 6-11-11 (цілодобово). Порушення обіцяють зафіксувати. І виїхати. По можливості.

Поліція: спалювання трави та листя заборонено та карається штрафом

У відповіді Броварського відділу поліції на інформаційний запит журналістів «Маєш право знати» значиться: «Спалювання сухої трави, опалого листя та інших рослинних залишків, без дозволу відповідних органів заборонене законодавством України. Відповідальність за порушення цієї норми передбачена Кодексом України про адміністративні правопорушення і тягне за собою накладення штрафу на громадян від 10 до 20 неоподаткованих мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від 50 до 70 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (ст.77-1 КУпАП )».

Більш серйозні підпали, наприклад, стерні на землях с/г призначення вже є кримінальним правопорушенням і караються штрафом від 300 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк від 2 до 5 років. Ті самі дії, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші наслідки, караються позбавленням волі на строк від 5 до 10 років.

Територія стадіону училища фізкультури. 10 березня 2017 р. Фото: С. Іллюхін

Також, додають правоохоронці, несанкціоноване спалення листя та сміття регулюється статтею 152 КУпАП «Порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів» що тягне за собою накладення штрафу.

За 3 місяці поточного року броварськими правоохоронцями складено 11 адмінпротоколів за ст. 152 КУпАП України. Протягом минулого року ця цифра складала 49.

Не зрозуміло: ті, хто має контролювати дотримання норм закону, самі цей закон і порушують? На фото – Броварський відділ поліції. Фото: Бажен Левковець

Куди дівати листя та сміття?

За інформацією Олега Єжакова, з початку року спеціалісти спецвідділу з благоустрою надали 66 приписів на усунення порушень правил благоустрою. Переважно вони стосувалися прибирання прилеглих до будинку територій від торішнього листя, сміття та гілля.«А куди ж нам дівати сміття і торішнє листя, коли вивіз його належно не організовано?», – обурюються мешканці приватного сектора.

Ми поцікавилися в начальниці УЖКГ Галини Плотнікової: чи можна організувати вивезення торішнього листя? Про те, що у місті до цього часу немає полігону для складування опалого листя та не запропоновано способу його утилізації, пані Плотнікова не згадала. Натомість повідомила: «По закону про відходи, утворювач сміття і займається його вивезенням. Якщо сміття знаходиться на території міста, то вивозить його комунальне підприємство, якщо це в приватному секторі, то люди мають самостійно його і вивозити, заплативши за вивіз».

Галина Плотнікова

У цей час і з перевізником у нашому місті справжня біда: з підприємством «Комунтранс-Бровари», яке надавало послуги з вивезення сміття, міська рада угоду розірвала. Хто замінить його – поки що невідомо. Тож люди продовжують «боротися» з листям старим дідівським способом: спалюють або складують в якості компосту в ями на городі.

Промзона: димить роками – винних немає

На Промзоні відкрито не труять. Та коли сонце опускається за горизонт і Бровари глибоко поринають у сон, у зареві калинівських теплиць на фоні нічного неба можна побачити густий білуватий дим, який валить саме із Промзони.

Димить у межах вул. Симона Петлюри – Металургів. Фото: С. Співак

Те, що отрута повзе саме звідти, броварчани вгадують безпомилково, адже дим із характерним бридким «технічним» смородом змушені вдихати  роками. Та димить не лише з підприємств, що на Промзоні.

Торгмаш. Автостоянка за “Соткою”. Фото: С. Манек

Враховуючи скарги містян на промислові підприємства, міський голова періодично підписує розпорядження про створення комісій, що досліджують такі випадки. Так, у травні 2016 р. члени комісії перевіряли  факти забруднення повітря токсичними продуктами горіння  ФОП «Шпильовий» на території  орендованої землі в ПП «Броварська Сільгоспхімія» по вул. Оникієнка, 124-Б. Як повідомив Олег Єжаков, ФОП, яке займалося переробкою шин, здійснювало діяльність без жодних дозвільних документів і з порушенням норм безпеки. Перевірку здійснювали близько півроку, розповідає пан Єжаков. Щоб спіймати порушників закону «на гарячому», доводилося сидіти і в засідках. «Наш відділ сам по собі нічого зробити не міг, тому ми звернулися до екологічної поліції в Київській області й спільно здійснювали перевірку. Наразі діяльність цього підприємства припинено», – повідомив начальник спецвідділу.

За скаргами броварчан було перевірено і роботу підприємства на території заводу «Світлотехніка» по вул. Чкалова. Забруднення повітря токсичними продуктами горіння не підтвердилося, каже пан Єжаков.

У червні 2016 р. розпорядженням міського голови було утворено робочу групу з метою перевірки всіх підприємств міста, які переробляють промислові, побутові відходи та вторсировину на відкритих майданчиках. «У результаті перевірки було закрито ще одне підприємство  («Фірма «Інтерком-М») – на вулиці Лісова, 2, де на суборендованій території підприємець переробляв каністри з пестицидів і гербіцидів», – проінформував начальник спецвідділу.

У зв’язку з колективним зверненням мешканців вул. Старченка і пров. Тракторний та депутатського звернення депутата Юрія Скотнікова, у вересні 2016 р. було утворено робочу групу щодо перевірки дотримання законності здійснення діяльності підприємствами ТОВ «ТДС Укрспецтехніка» та ТОВ «Київський вентиляційний завод», що розташовані на вул. Металургів, 17. «Питання дуже складне і до сьогодні не вирішене, – розповідає  член  робочої групи Юрій Скотніков. – Приватний сектор межує з підприємством (мова про вентиляційний завод) і потерпає від надмірного шуму. Порушення тиші є навіть у вихідні дні. Керівництво ТОВ назустріч не йде, на підприємство комісію не допускає. Єдине – обіцяли зробити захисний звуковий бар’єр, але мешканці на підприємство скаржитися продовжують». І хоча це підприємство броварчан не труїть, та катування шумом – не менший злочин.

Загалом проконтролювати діяльність приватних  підприємств дуже складно, розповідає пан Єжаков, адже ще в 2014 році прийнято мораторій на проведення перевірок підприємств, установ, організацій та фізичних осіб-підприємців. Тому, каже начальник, щоб хоча б якось «запустити» механізм перевірки, у першу чергу необхідні колективні звернення від містян.

Котельні із запахом «енергетичної незалежності»

На котельні  на твердому паливі за забруднення повітря броварчани «грішать» чи не найбільше, адже вони не тільки джерело диму, а і вирогідне джерело смороду: періодично дим із труб котелень йде бурого кольору, залишаючи навколо на снігу чорну плівку.

Котельня біля ЖК “Купава”. Фото А. Саука
Котельня на території ЗОШ №5. Фото: Наталія Олейнікова

Згідно з відповіддю на інформаційний запит, у 2015 році теплопостачання житлового фонду Броварів забезпечувалося 35 котельнями. З них 26 комунальних та 8 відомчого підпорядкування працювали на природному газу, а 6 котелень для об’єктів бюджетної сфери – на твердому паливі. Ще є 6 котелень модульних: у ЗОШ № 5, 7, 9, у дитячій лікарні. А у ЗОШ №2 – таких котелень аж дві. Коли котли було введено в експлуатацію та чи обладнано котельні фільтрами для очищення димових газів, – міськрада інформацією не володіє, бо це не в її компетенції, зазначено у відповіді. Хоча саме міська рада і надає дозволи на відведення земельних ділянок під об’єкти виробництва.

Із усіх котелень, що є в місті, у 8 – власник ТОВ «Фелікс Енерджи». Раніше броварчани неодноразово скаржилися на їдкий чорний дим, який виходив із труб котелень. Так, мешканцям  ЖК «Купава», що на вул. Симоненка, спільними зусиллями все ж вдалося домогтися встановлення на котельні «Фелікс Енерджи» нових фільтрів. Хоча це зробити було досить не легко, адже СЕС порушень не вбачала, чиновники радили терпіти та мотивували економією, котельники запевняли, що палять нешкідливою щепою і взагалі роблять все від них залежне. Та навіть у ситуації, коли газ за ціною золота, чи є твердопаливні котельні виходом із ситуації, коли основними складовими їх викидів у повітря є попіл, пил, оксид та діоксид вуглецю, оксид та діоксид сірки, оксид та діоксид азоту? Тим більше, що економія наразі сумнівна: як заявила депутатка міськради Ірина Веремчук, вона складає лише 6%.

У 2016 р. міська рада оприлюднила інформацію Держслужби з надзвичайних ситуацій – результати моніторингу атмосферного повітря, яким дихали броварчани в першому півріччі. За цей час служба Держкомітету гідрометеорології відібрала і проаналізувала 1776 проб атмосферного повітря. Протягом першого півріччя у повітрі міста відмічався підвищений вміст діоксиду азоту (NO2)  і діоксиду сірки, з найвищими значеннями у червні. Порівняно з нормою, вміст  діоксиду азоту підвищився вдічі. Вважається, що оксиди азоту надходять в атмосферу від спалювання палива, від промислових підприємств, електростанцій, печей і котелень, а також від автотранспорту. Діоксид азоту високотоксичний і навіть у невеликих концентраціях подразнює дихальні шляхи, а у великих – викликає катар верхніх дихальних шляхів, бронхіти, запалення легень, їх набряк, що часто  є причиною смерті. Пил осідає і на шкіру та слизові оболонки очей, що може викликати їх роздратування та запальні процеси – екзему та інше. У районах із високим вмістом в атмосфері діоксину азоту спостерігається підвищена смертність від серцевих і ракових захворювань. Діоксид сірки – отруйний газ, має різкий задушливий запах. Наявність його в повітрі в кількості 0,33 мг/дм³ і більше викликає задишку і запалення легень.   

Не котельнями єдиними

Не треба забувати і про сотні маленьких підприємств, автомийок, гаражів, бараків, які обігріваються, спалюючи ТПВ (тверді побутові відходи). Економлять і власники приватних будинків, недивлячись на сумний досвід сусідньої Польщі, де через смог від приватного сектору дітям інколи забороняють ходити до школи.

Фото: О.Плахов

Якщо не самі, то хто?

Частина броварчан до паліїв лояльні. Мовляв, багаття – тимчасове, сезонне явище. До того ж запах диму нагадує  запах дитинства.  І хіба в Броварах це чад? Ось у Києві – це справжній сморід: одна Дарницька ТЕЦ чого «варта», та  її ніхто ж не закриває.

Дарницька ТЕЦ

Ще частина містян за чистоту повітря «воюють» тільки в соцмережах. Як зазначають у спецвідділі з контролю та поліції, масових скарг від громадян немає. З початку року в спецвідділ щодо спалювання сміття не надходило жодного звернення, у Броварську поліцію – лише 10 повідомлень (наразі за цими фактами проводиться перевірка). А немає масових звернень – немає і належної реакції, кажуть у міськраді.

Ситуація в Броварах, що склалася із спалюванням сміття – не лише злочин зі сторони паліїв, а і зі сторони влади, що роками сприяє безвідповідальності мешканців. Загалом, ситуація з листям – яскравий приклад того, що в Броварах не вирішується навіть найпростіша проблема. А насправді прикладів вирішення цієї проблеми достатньо. Хоч би переробляти його на біогумус, як це роблять у м. Рівне. Та в Броварах вивчати досвід сусідів та впроваджувати його в себе – не поспішають. Так як і не поспішають контролювати діяльність котелень та щільно займатися перевіркою підприємств міста, які викликають підозру щодо забруднення повітря.

Мешканців це дістало і вони не бажають надалі залишатися німими споглядачами димового геноциду. Однією з ініціатив нещодавно стала діяльність ГО «ЕКО Бровари», яке розробило свою стратегію впливу на цю ситуацію. Наразі міські депутати готують звернення щодо перевірок усіх котелень у місті та зауважень до роботи спецвідділу благоустрою стосовно неефективної роботи із профілактики спалювання листя, а активісти – збирають підписи для організації перевірки в Броварах місцевою, обласною та державною лабораторіями показників повітря в різний час доби.

Але ж якщо містяни самотужки вирішуватимуть питання, якими має перейматися мер та чиновники, котрих броварчани утримують на свої податки, навіщо взагалі нам така влада?

Фото – із FB-груп “Бровари”, “Новини Броварів”

  • avatar
    Veronika Koshel
    7 років тому

    Жители домов в районе 9 школы хотели бы знать,почему труба котельни ниже жилого девятиэтажного дома,так не должно быть,это нарушение.