• Сьогодні: Вівторок, 28 Березня, 2023

Скільки має коштувати закордонний паспорт у Броварах?

Березень28/ 2012
avatar
Сергій Іллюхін

Броварчанин, громадський активіст, голова Київської обласної організації політичної партії "ДемАльянс"

Команда сайту «МПЗ» може не поділяти погляди авторів та не несе відповідальності за інформацію, опубліковану у розділі «Блоги». Відповідальність за зміст, достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори текстів, розміщених у розділі «Блоги»

Ви коли-небудь намагалися оформити закордонний паспорт у Броварах? Приємні враження залишились? Особисто у мене – ні (оформляв у 2005 році). Запам’яталися лише шалені черги та купа незрозумілих платежів, які необхідно сплатити.

Чи дійсно процедура отримання закордонного паспорту така складна, як нам її малюють?

Порядок виїзду громадян за кордон та оформлення закордонного паспорту регулюється Законом України та рядом підзаконних нормативно-правових актів.

Зокрема, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 31.03.1995 №231(п.10) для оформлення закордонного паспорта (для тимчасового виїзду за кордон) громадянин України повинен подати наступні документи:

  1. заява-анкета встановленого зразка;
  2. паспорт громадянина України, свідоцтво про народження (для осіб віком до 16 років) – після прийняття документів повертається!
  3. копія довідки про присвоєння ідентифікаційного коду;
  4. дві фотокартки розміром 3,5х4,5;
  5. квитанція про сплату державного мита – 170 грн. (згідно декрету КМУ від 21.01.1993 №7-93) або документ, що підтверджує право на звільнення від його сплати;

У разі, якщо Вам потрібно вписати до паспорту дитину або Ви робити другий паспорт, перелік документів (і платежів) є ширшим.

У будь-якому паспортному столі від Вас вимагатимуть сплати ще двух платежів, які можна назвати “умовно-обов’язковими”:

  1. Оплата за бланк паспорту150 грн. (згідно постанови КМУ від 04.06.2007 №795) – багато активістів по всій Україні зараз оскаржують вимогу цієї оплати у судах, оскільки згідно Закону України “Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України” (ст.2) закордонний паспорт громадянина є власністю України, а не власністю громадянина;
  2. Адміністративні послуги87.15 грн. (згідно постанови КМУ від 26.10.2011 №1098) – також сумнівний платіж, оскільки фактично людину змушують написати заяву з проханням надати їй додаткові платні послуги;

Інші (необов’язкові) документи, які від Вас можуть вимагати під час оформлення паспорту:

  1. Довідка про відсутність судимості – згідно Закону України “Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України” (ст.4), особи, які звертаються за отриманням паспорта, сповіщають дані про себе, в т.ч. і про відсутність обставин, що обмежують відповідно до ст.6 цього Закону право на виїзд за кордон (однією з таких обставин є наявність непогашеної судимості). Обов’язок перевірки відсутності підстав, що тимчасово обмежують право громадянина на виїзд за кордон покладено на підрозділи МВС (згідно ст.12 наказу МВС від 21.12.2004 №1603). Обов’язок громадянина – повідомити про відсутність судимості, обов’язок МВС – це перевірити. Однак дуже часто у паспортних столах вимагають надати довідку про відсутність судимості. Така вимога є незаконною;
  2. Страховий поліс – згідно Закону України “Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України” (ст.9) під час перебування за кордоном громадянин має бути застрахованим. Тобто Ви маєте оформити страховку перед виїздом за кордон, але в жодному разі це не є умовою отримання закордонного паспорту. Ви можете це зробити виключно за власним бажанням;
  3. Оплата представницьких та інших додаткових послуг – перелік та суми цих послуг варіюються від 10 до 300 грн в залежності від регіону та інших умов. Будьте уважні, не поспішайте замовляти додаткові послуги, а тим паче їх оплачувати.

Досвід активістів Демократичного Альянсу з різних регіонів України показав, що для безпроблемного (і безсудового) оформлення паспорту Вам необхідно сплатити лише 407.50 грн (170+150+87.15) – незалежно від куточка України, де Ви це будете робити. Достатньо просто знати свої права та повідомити про це працівників ВГІРФО.

Чи реально оформити паспорт за 407.50 в Броварах і що очікує на Вас в нашому паспортному столі? – Очікуйте на спеціальне журналістське розслідування від Аліни Дяченко та Сергія Іллюхіна на “Маєш Право Знати” вже найближчими днями!